Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Nikiszowiec to perła Katowic i Śląska, miasto w mieście, które zaskakuje niesamowitym stylem architektonicznym, czerwoną cegłą i ciekawymi budynkami. Nie bez powodu ukochali je sobie filmowcy. Odkryj najciekawsze atrakcje Nikiszowca i poznaj jego tajemnicze miejsca.

Jak powstało to niezwykłe i idealne miasto Śląska? Nikiszowiec został zaprojektowany przez niemieckich architektów Emila i Georga Zillmannów. Ich projekt zakładał utworzenie w pełni samowystarczalnego miasta, w którym znajdowało się dosłownie wszystko. Nikiszowiec powstał w latach 1908-1909 jako osiedle robotnicze dla górników z kopalni Giesche.

W czasach swojej świetności w Nikiszowcu działała szkoła, magiel, pralnia, zbudowano tu również kościół, funkcjonowały też sklepy, a dodatkowo każde podwórze miało swoje piece chlebowe. Zdecydowanie Nikiszowiec był na te czasy bardzo nowoczesnym i świetnym miejscem do życia. Dziś wciąż mieszkają tutaj ludzie, choć zdecydowanie osiedle stało się miejscem turystycznym, jakie koniecznie trzeba zwiedzić będąc w Katowicach.

Odkryj najciekawsze atrakcje Nikiszowca i zobacz krótki film z naszego wypadu. Dodatkowo warte uwagi punkty zaznaczyliśmy też na poniższej mapie, dzięki której łatwiej zlokalizujesz parking, polecane restauracje, muzea i atrakcje.

Nikiszowiec – dojazd i parking

Nikiszowiec jest dzisiaj częścią największego miasta i stolicy Śląska, czyli Katowic. Jak najwygodniej dotrzeć do Nikiszowca? Jeśli wybierasz się swoim samochodem to musisz kierować się w stronę ulicy Szopienickiej w Katowicach. Samochód możesz zaparkować na jednym z płatnych parkingów przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji na ul. Nałkowskiej lub przestronnym parkingu przy ul. Gospodarczej.


Z centrum Katowic możesz dotrzeć tutaj również komunikacją miejską. Spod dworca kursują autobusy linii 900 i 930, które docierają bezpośrednio do Nikiszowca.

Zwiedzanie Nikiszowca

Zwiedzanie Nikiszowca najlepiej rozpocząć od Placu Wyzwolenia. W pewnym sensie można go nazwać rynkiem, lub głównym deptakiem osiedla, na którym tętni życie tego turystycznego miasteczka. Warto najpierw odwiedzić tutaj Punkt Informcji Turystycznej, w którym możesz dostać bezpłatną mapkę osiedla, lub skorzystać z opcji wypożyczenia audioprzewodnika.

Nasz autorski przewodnik po górach.

Ile czasu warto przeznaczyć na zwiedzanie Nikiszowca? Osiedle nie jest duże i śmiało można je obejść dookoła w 3-4 godz. Jednak dodatkowo możemy zajrzeć też do ciekawego muzeum Nikiszowca i odwiedzić jedną ze śląskich restauracji, by posmakować regionalnej kuchni. Dlatego na wizytę w Nikiszowcu warto zarezerwować sobie najlepiej cały dzień.

Nikiszowiec – atrakcje, co warto zobaczyć?

Co koniecznie trzeba zobaczyć w Nikiszowcu? Ponad Placem Wyzwolenia góruje sylwetka najokazalszego ceglanego budynku Nikiszowca, czyli kościoła św. Anny. Tuż przed kościołem górniczy wózek, a na nim makieta całego osiedla.

Co ciekawe, na ogrodzeniu świątyni można zobaczyć pamiątkowe tabliczki z nazwiskami tragicznie zmarłych górników. Warto też zajrzeć do zjawiskowego wnętrza świątyni, znajdziemy w nim między innymi tablice z ciekawostkami i historią powstania tej dzielnicy Katowic.

Zwiedzając osiedle najlepiej się troszkę pogubić, zajrzeć w różne zakamarki, na podwórza czy klatki schodowe. Będziecie tu spacerować pośród na pierwszy rzut oka identycznych budynków z czerwonej cegły, których parapety i obramienia pomalowano jednakowo również na czerwono. Jednak jak się okazuje każdy budynek jest inny, nie ma dwóch takich samych podwórek, czy wejść na klatkę schodową, trzeba tylko zwrócić uwagę na niezwykłe detale.

Muzeum w Nikiszowcu

Ciekawym miejscem na mapie Nikiszowca jest Muzeum Historii Katowic, które w świetny sposób pokazuje nam jak wyglądało życie codzienne na osiedlu. Co ciekawe, muzeum znajduje się w miejscu dawnej pralni i magla. Dlatego na wystawach poznamy również jak funkcjonowały osiedlowe pralnie i poznamy dodatkowo zasady funkcjonowania magla.

Co więcej w muzeum możemy zajrzeć do robotniczego mieszkania, które wciąż jest wyposażone w oryginalne sprzęty codziennego użytku sprzed lat. Udostępniona jest również galeria malarzy, a dokładniej pracowników kopalni Wieczorek.

Muzeum Historii Katowic Dział Etnologii w Nikiszowcu możemy zwiedzać w dniach wtorek-piątek 10:00-19:00, sobota 10:00-16:00, niedziela 11:00-15:00. Dniem bezpłatnego zwiedzania jest wtorek.

Nikiszowiec – gdzie i co warto zjeść?

To piękne industrialne miejsce jakim jest Nikiszowiec aż kipi śląską tradycją. Dlatego też koniecznie trzeba poznać jego lokalną kuchnię. Można śmiało powiedzieć, że tradycyjna kuchnia Śląsk jest bardzo “konkretna”, a gdzie jej najlepiej posmakować?

Na smaczny obiad zatrzymać się w restauracji Śląska Prohibicja, jej specjalnością jest tradycyjna rolada śląska z kluskami i modrą kapustą. Nieco bardziej kameralnym miejscem jest bistro Cafe Byfyj, do którego warto wpaść na pyszną kawę, czy domowe wypieki.

Nikiszowiec to miejsce, które z pewnością Was nie znudzi, co więcej, na pewno pozytywnie zaskoczy. To niesamowite, że w środku wielkiej aglomeracji możemy odnaleźć tak ciekawą perełkę! Choć mieszańcy tego osiedla z pewnością patrzą na wszystkich turystów z przymrużeniem oka, bo przecież to Katowice, miasto jakich wiele w Polsce, to jednak dla nas, ludzi z zewnątrz ta dzielnica zachwyca, dlatego zdecydowanie warto ją zobaczyć.

Plan wypadu do Nikiszowca

Dojazd: miejski autobus linii 930 odjeżdża z dworca w Katowicach do Nikiszowca, przystanek “Nikiszowiec Kościół”

Parking: płatny parking przy ulicy Gospodarczej lub Nałkowskiej

Cennik biletów wstępu:

  • Muzeum Historii Katowic. Dział Etnologii Miasta – 15 zł/os bilet normalny, 10 zł/os bilet ulgowy
  • Audio przewodnik po Nikiszowcu można wypożyczyć w Centrum Informacji Turystycznej – 10 zł/os

Czas zwiedzania: spacer po mieście 3 – 4 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
4.6 18 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments