Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Dawna flisacka wioska leży pomiędzy spokojnym nurtem Wisły, a lessowymi pagórkami. Mięćmierz to prawdziwa oaza spokoju i azyl dla artystów. Dzięki zabytkowym chatom wydaje się nam, że czas tu stanął w miejscu.

W Mięćmierzu mamy niepowtarzalną okazje zobaczyć spektakularny Małopolski Przełom Wisły. To tu królowa polskich rzek rozlewa się szeroko w dolinie, którą otaczają wysokie lessowe wzgórza. Wyjątkowa jest również panorama wznoszącego się na przeciwległej skarpie zamku w Janowcu. Urok Mięćmierza już dawno odkryli artyści, malarze i graficy, którzy ściągali tutaj w poszukiwaniu natchnienia i jak się okazuje, często zostawali na dłużej. Dziś spacerując wśród drewnianych domów Mięćmierza wciąż towarzyszy nam błoga cisza, którą przerywa jedynie szczekający pies i piejący kogut.

Mięćmierz – dawna flisacka osada

Dziś Mięćmierz jest południową częścią Kazimierza Dolnego, a do centrum miasta mamy stąd około 3,5 km. Osada leży tuż nad brzegiem płynącej leniwie Wisły. Choć Mięćmierz może się pochwalić w swojej historii mianem wsi szlacheckiej. Przez lata mieszkali tutaj flisacy. Wisła była źródłem dochodów mieszkańców i prawdziwą autostradą, która łączyła południe Polski z Bałtykiem. Dziś nad brzegiem Wisły zobaczymy jeszcze zabytkową flisacką łódź.

Również przy Wiśle napotykamy na pamiątkowy kamień, który upamiętnia ocalenie Wawelskich skarbów. Co ciekawe podczas II wojny światowej do Mięćmierza trafiły drogocenne narodowe klejnoty z Wawelu, które trzeba było ewakuować z Krakowa. Na początku spławiane były Wisłą do Mięćmierza, później transportowane lądem, ostatecznie bezpiecznie dotarły aż do Kanady.

Miasto artystów, kolorowych kogutów i zakochanych. Kazimierz Dolny ma wiele oblicz, a każde z nich jest niepowtarzalne. To miasto, które nigdy się nie nudzi i zaskakuje o każdej porze roku. Piękne widoki, sporo zabytków oraz pyszna lubelska kuchnia. Poznaj razem z nami wszystkie zachwycające miejsca Kazimierza Dolnego.

Kazimierz Dolny – atrakcje i zabytki, 9 wyjątkowych miejsc, które warto zobaczyć

Żywy skansen na Lubelszczyźnie

Bardzo często na Mięćmierz mówi się że jest żywym skansenem, choć obecnie to bardziej spokojna osada letniskowa. Wszystko za sprawą zabytkowych chałup, które jeszcze pokrywa strzecha. Domy z drewna stoją w każdym zakątku wsi, jednak większość z nich została tutaj przeniesiona z innych terenów Lubelszczyzny. Centralnym punktem Mięćmierza jest maleńki ryneczek z drewnianą studnią, która pojawiła się tutaj kilkadziesiąt lat temu podczas kręcenia filmu.

Mięćmierz upodobali sobie w szczególności artyści, malarze, pisarze, graficy, którzy w sielskim życiu odnajdywali wenę. Największe oblężenie wioska przeżyła w latach 70 – tych i 80 – tych, kiedy artyści przenosili tu drewniane domy. Jednym z najsłynniejszych mieszkańców Mięćmierza był aktor Daniel Olbrychski, którego dom odnajdziemy na wzgórzu.

Mięćmierz – zwiedzanie i atrakcje

Zwiedzanie Mięćmierza warto rozpocząć jeszcze przy stacji promu, który w sezonie letnim kursuje do Janowca. Tutaj możemy zaparkować samochód, a dalej ruszyć pieszo 1 km ścieżką wzdłuż brzegu Wisły. Sama osada jest niewielka, znajdziemy tu kilkanaście drewnianych chat, z których najstarsze liczą już ponad 170 lat.

Dzisiejszy Mięćmierz jest również miejscem licznych wydarzeń kulturalnych. Ważnym artystycznym miejscem jest Galeria Klimaty, która co ciekawe mieści się w zabytkowej stodole. To właśnie w niej organizowane są koncerty, wystawy i spotkania autorskie. Dodatkowo bardzo często na płocie we wsi zobaczymy zawieszone prace artystów.

Wiatrak koźlak w Mięćmierzu

Na końcu osady na skarpie wiślanej stoi ciekawy drewniany wiatrak z 1911 roku. Tak jak większość chat został w to miejsce przeniesiony, a dokładnie trafił tutaj z Bałtowa jakieś 45 lat temu. Co ciekawe wiatrak jest własnością prywatną, a jego gospodarze na 5 kondygnacjach urządzili sobie mieszkanie. Umiejscowienie wiatraka też nie jest przypadkowe, bo w tym miejscu już 200 lat temu również stał bardzo podobny wiatrak.

Na skarpie przy wiatraku jest punkt widokowy, stąd mamy bajeczny widok na przełom Wisły z Rezerwatem Krowia Wyspa. Natomiast po drugiej stronie rzeki górują zachwycające ruiny zamku w Janowcu. Spod wiatraka warto zejść wyznaczoną ścieżką nad brzeg Wisły, która dalej doprowadzi nas prosto do parkingu przy promie.

Rezerwat Krowia Wyspa

Rezerwat Krowia Wyspa leży na terenie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego i zajmuje obszar 62 ha. Obejmuje położoną na Wiśle wyspę, która ma aż 30 ha oraz sąsiednie piaszczyste mielizny. Co ciekawe swoją nazwę rezerwat zawdzięcza gospodarzom, którzy na zatrawionej wyspie wypasali krowy.

Rezerwat jest przede wszystkim ważnym miejscem lęgowym ptaków. Tutaj w zaciszu Wisły na świat przychodzi kilka wyjątkowych okazów ptasich piskląt, które są zagrożone wyginięciem. Na Krowiej Wyspie rodzi się na przykład ostrygojad, siewaczka, czajka, czy cyranka.

Albrechtówka – punkt widokowy i ruiny willi

Równie ciekawym punktem obserwacyjnym na Mięćmierz jest wzgórze Albrechtówka. Tu na wysokim klifie mamy genialny widok na wioskę, Rezerwat Krowia Wyspa, wiatrak oraz zamek w Janowcu. Dodatkowo z punktu widokowego warto przespacerować się do ruin willi Stanisława Szukalskiego.

Ten wybitny rzeźbiarz, malarz i rysownik był nazwany Michałem Aniołem XX wieku. Co więcej, Szukalski należał do najwybitniejszych artystów okresu międzywojennego i zarazem bardzo kontrowersyjnych postaci. Żeby poznać jego nietuzinkową postać warto obejrzeć film “Walka” na Netflixie, który niezwykle interesująco opowiada o wzlotach i upadkach artystycznego życia Szukalskiego.

Mięćmierz to wyjątkowe miejsce na mapie Polski. Okoliczne miejsca mają nam do opowiedzenia sporą dawkę historycznych ciekawostek. Zarówno zabytkowe chaty, wiatrak, czy ruiny willi są nieodzownym elementem osady, a wyjątkowy spokój i bajkowe krajobrazy Wisły pozostawiają niesamowite wrażenie nie tylko na artystach.

Plan wypadu do Mięćmierza

Dojazd: 3 km na południowy – wschód od Kazimierza Dolnego

Parking: bezpłatne parking na bulwarach przy stacji promu do Janowca, lub w centrum wioski

Bilety Wstępu:

  • Mięćmierz – zwiedzanie atrakcji osady jest bezpłatne

Czas zwiedzania Mięćmierza: na 3 km spacer wokół wioski potrzebujemy około 2 -3 godz.

5 7 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments