Jeśli zastanawiacie się czy Lwów to dobry kierunek na krótką, choćby weekendową podróż, to odpowiedź brzmi zdecydowanie – TAK!

Jak zacząć planować podróż do Lwowa? Po pierwsze dojazd, Lwów leży zaledwie ok. 80 km od Polskiej granicy. Opcji żeby tam dotrzeć mamy kilka. Do Lwowa można się dostać pociągiem, autobusem kursowym, samolotem lub własnym autem. Co prawda musimy uzbroić się w cierpliwość na granicy, bo kontrole trwają czasami długo. Jednak gdy załatwimy formalności, możemy rozpoczynać naszą Ukraińską podróż, choć może jednak bardziej Polską…?

Opera Lwowska, zwiedzanie i spektakle

Numerem jeden Podczas zwiedzania jest oczywiście wizyta słynnej Operze Lwowskiej (Teatr Wielki). Ponad stuletni budynek znajduje się na głównej alei miasta, więc bez problemu go znajdziecie. Przed operą stoi fontanna, która jest oblegana przez turystów. Nic dziwnego to najlepszy punkt widokowy na operę, a co więcej tu zrobicie sobie piękne zdjęcie, które można zobaczyć praktycznie na każdej pocztówce z Lwowa.

Co do Opery, już sama fasada robi imponujące wrażenie: liczne kolumny, bogate zdobienia, gzymsy, fryzy czy figury muz. Jedna z nich Chwała trzymająca złotą gałązkę palmową, została przedstawiona w stanie błogosławionym, co zdarza się bardzo rzadko. Wnętrze jest jeszcze piękniejsze, marmury, złoto i czerwień, to piękne połączenie zapiera dech. Za niewielką opłatą możemy wynająć przewodnika po Polsku, który w ok. 1 godz. oprowadzi nas po najciekawszych pomieszczeniach, takich jak sala lustrzana z kryształowymi lustrami, sala główna z bogato zdobionymi lożami, która może pomieścić 1200 osób, zobaczymy też słynną kurtynę Siemiradzkiego.

Warto wybrać nie na spektakl do opery, najtańsze bilety to koszt ok 80 UAH (ok. 11 zł), co ciekawe strój formalny w operze nie jest wcale wymagany.

Serce Lwowa i najciekawsze knajpki

Kolejnym punktem w zwiedzaniu Lwowa musi być jego serce, czyli Stare Miasto, które zostało wpisane na listę Unesco. Tutaj znajdziemy wiele ciekawych zabytków z różnych kultur, wiąże się to z mieszanką etniczną, jaka przez wieki zamieszkiwała to miasto. Na Rynku znajdziemy wiele ciekawych kamienic z licznymi restauracjami i knajpami, które tętnią życiem w dzień i w nocy. Jakie powinniście koniecznie odwiedzić? Browar „Teatr Piwa Prawda” tu odbywają się koncerty na żywo, ”Manufaktura palarnia kawy” serwuje najlepsza kawę w mieście, a „Pijana Wiśnia” pyszną wiśniówkę.


Centralnym punktem Lwowskiego Rynku jest Ratusz. To monumentalny budynek z wysoką wieżą, którego nie oszczędzały pożary oraz czasy wojny. Obecnie na szczyt wieży prowadzą wąskie schodki, warto jednak wspiąć się na sam szczyt żeby zobaczyć piękny widok Starego Miasta z góry.

Jeśli jesteście fanami antyków lub ciekawych suvenirów warto odwiedzić jeden z wielu pchlich targów, np. Wernisaż, który znajdziecie na przeciw Teatru Dramatycznego.

Lwów to miasto wielokulturowe

Ilość ważnych lwowskich zabytków można przekładać na ilość kościołów różnych wyznań. To miasto zamieszkiwali na przestrzeni lat Polacy, Ukraińcy, Ormianie, Żydzi, Niemcy, Rosjanie. Każda z tych grup zostawiła cząstkę siebie we Lwowie. Zwiedzając miasto warto zaglądnąć na najciekawszych świątyń, których wnętrze zachwyci każdego.

Bazylika Archikatedralna (Katedra Łacińska) to jeden z najstarszych kościołów Lwowa.

Kaplica Boimów to zabytkowa grobowa kaplica kupieckiej rodziny Boimów, mieści się na terenie dawnego cmentarza tuż obok katedry. Katedra Ormiańska to jeden z cenniejszych budynków w mieście, ma rzeźbiony drewniany sufit, liczne freski, malowidła i mozaiki. Cerkiew Wołoska oraz sąsiadujący z nią klasztor Dominikanów, kościół Jezuitów czy Sobór św. Jura to miejsca z pięknymi wnętrzami i ciekawą architekturą.

Gdzie oglądać miasto z góry?

Kolejnym ważnym punktem Lwowa jest górujące nad miastem, najwyższe wzniesienie – Wysoki Zamek. Dawniej stał tu gotycki zamek zbudowany za czasów Kazimierza Wielkiego, ale został zniszczony podczas potopu szwedzkiego. Obecnie usypano tu Kopiec Unii Lubelskiej. To świetny punkt widokowy z piękną panoramą Lwowa.

Lwowskie cmentarze

Ważnym punktem dla nas Polaków na mapie Lwowa jest cmentarz Łyczakowski. To najstarsza nekropolia w mieście, na której pochowano wiele znanych osobistości jak Maria Konopnicka, Gabriela Zapolska, Stefan Banach czy Władysław Bełza. Wiele z nagrobków to prawdziwe dzieła sztuki.

Cmentarz Orląt Lwowskich to wydzielony skrawek cmentarza Łyczakowskiego. Pochowano tu często młodych obrońców Lwowa, którzy polegli w obronie miasta w latach 1918-20. Często byli to młodzi ludzie, uczniowie szkół średnich lub gimnazjów, najmłodszy z poległych obrońców miał zaledwie 9 lat.

Najsłynniejszy grób nieznanego żołnierza, jaki mamy w Warszawie skrywa ciało jednego z młodych obrońców Lwowa. Jego szczątki zostały przetransportowane do stolicy i honorowo pochowane.

Poruszając się po Lwowie warto przemierzać jego wąskie uliczki na piechotę, nigdy nie wiadomo, co uda nam się odkryć za rogiem. Jeśli jednak mamy do pokonania znaczne odległości można śmiało skorzystać z taksówek, ceny są dość niskie. Komunikacja z Ukraińcami też nie sprawi nam większych problemów. Po angielsku dogadamy się praktycznie w każdej knajpie, a nawet lepiej, gdyż po Polsku też nas świetnie będą rozumieć.

Lwów to magiczne miasto idealne na podróże o każdej porze roku. Jeśli mocie ochotę poznać kilka ciekawostek historycznych, dobrze się zabawić, albo po prostu odpocząć to Lwów będzie idealnym kierunkiem. Co więcej, to wciąż jedno z najtańszych miejsc w Europie!

Plan wypadu do Lwowa

Dojazd: samolot, pociąg, własny transport, rejsowy autokar

Czas Przejazdu: Kraków 3 godz. 30 min., Lublin 3 godz. 20 min., Rzeszów 2 godz. 20 min., Warszawa 5 godz.

Parking: płatne parkingi w centrum Lwowa

Bilety Wstępu:

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

  • Opera Lwowska– bilet 100 UAH, ok. 14 zł (zwiedzanie) 80 UAH – 1800 UAH ok. 11 zł – 246 zł (spektakl)
  • Katedra Ormiańska – bilet 5 UAH (ok. 1 zł)
  • Katedra Łacińska – bilet 5 UAH (ok. 1 zł)
  • Kaplica Boimów – bilet 40 UAH (ok. 6 zł)
  • Wieża Ratuszowa – bilet 40 UAH (ok. 6 zł)
  • Cmentarz Łyczakowski – bilet 50 UAH (ok. 7 zł)
0 0 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments