Kopalnia Soli Bochnia to ciągnący się kilometrami podziemny labirynt, który ozdabiają wykute w soli kaplice oraz ogromne komory solne. Co wyjątkowego czeka tutaj na nas? Przejażdżka pociągiem, spływ łodziami i szalona zabawa na podziemnym boisku. A na dodatek garść zaskakujących górniczych legend, zmieszany z nowoczesną multimedialną formą przekazu i co najważniejsze z potężną dawką zdrowego oddechu w podziemnym uzdrowisku.
Kopalnia Soli Bochnia to najstarsza z solnych kopalń, jakie możemy zwiedzać w Polsce. Niektórzy porównują ją z Wieliczką i czasami żartują, że to jej brzydsza siostra. Jednak wcale tak nie jest, bo styl bocheńskiej kopalni jest całkiem inny, nieco bardziej surowy, ale przez to również i bardziej szczery.
Zwiedzając kopalnię poznamy wszystkie ciekawostki związane z jej prawie 800 letnią historią i trudną pracą górników. Ruszamy zatem do podziemnego świata białego złota, jakim kiedyś była sól. Wyruszamy w podróż w czasie po tajemniczych zakamarkach i najciekawszych trasach turystycznych.
Kopalnia soli Bochnia – dojazd, parking, mapa
Jak dojechać do kopalni soli w Bochni? Główne wejście na trasę turystyczną jest przy szybie Campi, dokładny adres to ulica Campi 15, 32-700 Bochnia. Drugi szyb w mieście to Sutoris, znajduje się tuż przy runku, ale jest wykorzystywany tylko podczas specjalnych okazji.
Gdzie zaparkować samochód? Przestronny parking dla zwiedzających kopalnię soli w Bochni jest tuż przy wejściu do budynku z kasami, czyli przy szybie Campi.
Kopalnia Bochnia – godziny otwarcia, cennik biletów
Ile kosztuje wstęp do kopalni w Bochni?
- Standardowa trasa Multimedialna w kopalni soli w Bochni – bilet normalny 82 zł/os, bilet ulgowy 70 zł/os
- Trasa turystyczna z podziemną przeprawą łodzią – bilet normalny 102 zł/os, bilet ulgowy 90 zł/os
- Trasa turystyczna z podziemną przeprawą łodzią i przejściem Końską Drogą – bilet normalny 114 zł/os, bilet ulgowy 103 zł/os
- Pobyt nocny w kopalni – bilet normalny 68 zł/os, bilet ulgowy 54 zł/os
Godziny otwarcia kopalni soli Bochnia: kopalnia jest czynna codziennie, zjazdy z przewodnikiem są możliwe o pełnych i połówkowych godzinach. Dokładana godzina zjazdu jest uzależniona jednak od wyboru konkretnej trasy. Szczegóły najlepiej sprawdzić na stronie: https://kopalnia-bochnia.pl/zwiedzanie/godziny_zwiedzania
Jak długo trwa zwiedzanie Kopalni Soli w Bochni? Podziemny pobyt na trasie turystycznej trwa 3,5 godz.
Zwiedzanie kopalni soli w Bochni – podziemny pociąg
Naszą podróż rozpoczynamy przy szybie Campi w Bochni, czyli jednym z głównych szybów roboczych kopalni. Do podziemnego świata ruszamy zawsze z przewodnikiem. Na początek ekstremalny zjazd robotniczą windą ponad 200 metrów w głąb ziemi. Jedziemy szybko, a w windzie jest ciasno, ciemno i dość głośno. Już na start mamy zatem nie lada gratkę, która jednak może też szybko podnieść poziom adrenaliny.
Dalej czeka nas równie szybka przejażdżka kolejką Kuba. Lokomotywa swoją nazwę zawdzięcza ostatniemu koniowi, jaki pracował w podziemiach bocheńskiej kopalni. Trasa jaką pokonujemy pociągiem to około 1 km w zawrotnym tempie 2,5m/s. Dalej na zwiedzanie Kopalni Soli Bochnia ruszamy trasą multimedialną. To historyczna podróż w czasie w zaskakująco nowoczesnym wydaniu.
Multimedialna trasa turystyczna Kopalni Soli Bochnia
Czy zwiedzanie prawie 800 letniej kopalni może być ciekawe? Oj tak, szczególnie gdy jej wielowiekowa historia jest dla nas przedstawiona w prosty i zarazem zabawny sposób. Taka jest też trasa multimedialna kopalni. Naszą podróż w czasie zaczynamy od krótkiego filmu, który opowiada nam skąd na tych terenach wzięła się w ogóle sól. Kolejno wraz z przewodnikiem ruszamy w różne zakątki kopalni, nie zabraknie też i słynnej legendy o pierścieniu księżnej Kingi.
Kilka ciekawostek o początkach kopalni opowiada nam sam Bolesław Wstydliwy. Następnie spotykamy się z Kazimierzem Wielkim, który zdradza nam sekret, skąd miał pieniądze na budowę “murowanej Polski”. Jak się okazuje aż ⅓ dochodów do skarbca trafiała właśnie ze sprzedaży soli. Zaskakujące newsy podrzucają nam też kupcy z Genui, którzy robili w Polsce solne interesy. Taki sposób zwiedzania kopalni z pewnością przypadnie do gustu zarówno dzieciakom jak i dorosłym.
Najpiękniejsza w kopalni – Kaplica św. Kingi
Zdecydowanie najpiękniejszym miejscem, jakim może się pochwalić Kopalnia Soli Bochnia jest kaplica św. Kingi. Czy wiesz, że to jedyny kościół na świecie, przez którego środek przejeżdża pociąg, w dodatku 201 metrów pod ziemią. Oczywiście to wspomniany już wcześniej pociąg Kuba, który tuż obok kaplicy ma swoją stację przesiadkową.
Oprócz tego w kaplicy odkryjemy kilka perełek, jak całoroczna szopka bożonarodzeniowa. Co ciekawe jej figury otacza biały puch, oczywiście z soli. Wyjątkowego uroku kaplicy nadaje żyrandol z kryształów soli. Jednak najważniejsze jest tutaj prezbiterium. Na głównym ołtarzu znajdują się relikwie św. Kingi, przed nim stoi równie wyjątkowy solny stół ofiarny, który był świadkiem kanonizacji św. Kingi przez Jana Pawła II w 1999 roku w Starym Sączu.
W kopalni możemy odkryć około 30 mniejszych i większych kaplic. Nie bez powodu pod ziemią było ich aż tak dużo. Wyobraź sobie, że praca górnika wymagała od niego wiele poświęceń i odwagi, której czasem brakowało. Właśnie dlatego pod ziemią górnicy budowali nieraz maleńkie kapliczki, przy których zawsze paliło się światło. Był to dla nich ważny punkt orientacyjny oraz miejsce, w którym mogli dodać sobie otuchy, siły i wiary.
Podziemna przeprawa łodzią
Przeprawa łodzią to nie lada atrakcja, tutaj mamy okazję ruszyć w krótki rejs po kanale, jaki zalewa solankowa woda. Wsiadamy do kilkunastoosobowej łódki, a na głowę ubieramy kask i w towarzystwie dwóch flisaków wpływamy do ciemnego i tajemniczego tunelu. Trasa liczy 120 metrów, dodatkowo podczas rejsu flisacy opowiadają nam barwne ciekawostki o podziemiach Kopalni Soli Bochnia.
Kopalnia soli w Wieliczce – co lepsze Bochnia, czy Wieliczka?
A jak wygląda podziemny świat kopalni soli Wieliczka? Wyrusz z nami w kolejną ciekawą podróż po innych atrakcjach Małopolski i zajrzyj do wpisu poniżej po więcej ciekawostek.
Kopalnia soli Wieliczka – białe złoto Polski
Jakie są atrakcje w kopalni soli w Bochni? Komora Ważyn
Największą komorą w kopalni soli w Bochni jest ogromna komora Ważyn. Tutaj możemy na przykład zagrać w piłkę na jej boisku, albo zatańczyć walca na pobycie Sylwestrowym. Oprócz tego w komorze jest restauracja z bufetem i mini plac zabaw.
A jeśli pamiętasz jeszcze sprzed kilku lat szalony zjazd zjeżdżalnią, to już wkrótce po remoncie ponownie będziemy mogli spróbować tej ekstremalnej zabawy. W komorze Ważyn organizowane są również nocne pobyty. Można tutaj przyjechać zarówno na nocleg w celach rekreacji jak i po zdrowotny oddech, w końcu kopalnia jest również i uzdrowiskiem.
Kopalnia Soli Bochnia – robocza trasa Końska Droga
Zaskakująca jest w kopalni trasa Końska Droga, tutaj ruszamy z przewodnikiem w prawdziwy, surowy labirynt podziemnych dróg. Tymi trasami górnicy i konie transportowali to niezwykle cenne białe złoto, jakim była sól. Zaglądamy w tajemnicze zaułki i nie idziemy po równym chodniku lecz krętym i wąskim tunelem.
Na trasie gdzieniegdzie na belce spotkamy niewielki krzyż, a nawet co ciekawe przybitą do belki starą listę zakupów, która z pewnością wypadła z kieszeni jednemu z górników. Ta tajemnicza trasa, jaką jest Końska Droga to również świetna okazja na inhalacyjny spacer po podziemiach kopalni.
Ciekawostki o kopalni soli w Bochni
Kopalnia Soli Bochnia w 2013 roku znalazła się na najważniejszej światowej liście zabytków Unesco. W kopalni sól była wydobywana aż do 1990 roku. Dziś oprócz samego zwiedzania kopalni możemy się wybrać do jej podziemi na pobyt zdrowotny, bo kopalnia jest również uzdrowiskiem. Jedną z sal kopalni do której możemy wejść jest dawna stajnia dla pracujących w kopalni koni.
Dzięki wentylacji i nadmuchom w kopalni jest ciepło, a temperatura wynosi ponad 15 stopni. Przy szybie Campi możemy zobaczyć zabytkową maszynę parową, którą do dziś można uruchomić. A sama nazwa głównego szybu kopalni Campi nawiązuje do łacińskiej nazwy campus, czyli pole (w polach).
Kopalnia Soli Bochnia to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić. Nam podziemny pobyt zajął ponad 4 godziny, a po wyjeździe na powierzchnię już wiedzieliśmy, że jeszcze tam wrócimy na odkrywanie innych ciekawych tras. Zatem jeśli szukasz pomysłu na wypad, gdy na zewnątrz jest zimno, czy ponuro, to ruszaj na odkrywanie podziemi kopalni. Tam usłyszysz wiele ciekawostek i zobaczysz imponujący podziemny świat.
Plan wypadu do Kopalni Soli Bochnia
Dojazd: Szyb Campi, ulica Campi 15 w Bochni
Parking: bezpłatny parking przy szybie Campi
Bilety wstępów:
- Standardowa trasa Multimedialna w kopalni soli w Bochni – bilet normalny 82 zł/os, bilet ulgowy 70 zł/os
- Trasa turystyczna z podziemną przeprawą łodzią – bilet normalny 102 zł/os, bilet ulgowy 90 zł/os
- Trasa turystyczna z podziemną przeprawą łodzią i przejściem Końską Drogą – bilet normalny 114 zł/os, bilet ulgowy 103 zł/os
- Pobyt nocny w kopalni – bilet normalny 68 zł/os, bilet ulgowy 54 zł/os
Czas zwiedzania:
- Na zwiedzanie Kopalni Soli Bochnia trzeba poświęcić około 3,5 – 4 godz.