Kościół Mariacki w Gdańsku to największa świątynia Europy zbudowana z cegieł. Jej strzeliste wieże górują ponad morzem czerwonych dachów kamienic gdańskiego śródmieścia. Kościół jest symbolem 700 lat dziejów Gdańska i Europy. Zaglądając w zakamarki bazyliki mamy okazję zachwycić się jej ogromem, odkryć wiele dzieł sztuki oraz zobaczyć zjawiskową panoramę z najlepszego punktu widokowego Gdańska.
Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsku jest zjawiskowym dziełem pod każdym względem. Sama budowa katedry trwała aż 159 lat. Jednak na myśl nasuwa nam się pytanie czy w tych czasach Gdańsk faktycznie potrzebował tak wielkiej świątyni, która mogła pomieścić 20 tys. wiernych? Zdecydowanie nie!
500 lat temu mieszkało tutaj niespełna 40 tys. osób. Stworzenie zatem tak okazałej świątyni było przede wszystkim demonstracją władzy i potęgi miasta, które było bardzo bogate. Dziś zwiedzając wnętrze tej potężnej bazyliki możemy zachwycić się nie tylko rozmachem z jakim powstała, ale i poznać wiele sekretów z czasów jej budowy.
Historia Bazyliki Mariackiej w Gdańsku
Wszystko zaczęło się jeszcze w 1343 roku, kiedy rozpoczęła się budowa świątyni. Tak potężna inwestycja wymagała dużych nakładów finansowych. Choć Gdańsk był przecież bogatym miastem, to jednak proces tworzenia świątyni trwała aż 159 lat. Etapami świątynia powiększała się coraz bardziej. Dopiero w 1502 roku prace zostały ostatecznie ukończone. Na początku katedrę wznosili katolicy, jednak przez prawie 400 lat służył ewangelikom.
Potężna i solidna konstrukcja katedry przetrwała trudne czasy II wojny światowej, chociaż na zawsze utraciła większość wyposażenia. Zaglądając do wnętrza bazyliki ogarnia nas zachwyt i osłupienie. Strop wydaje się nie mieć końca, a śnieżnobiałe ściany jeszcze bardziej nadają świątyni optycznego powiększenia. Na pierwszy rzut oka wnętrze jest puste, nie ma tutaj żadnych fresków, ani specjalnych zdobień. Jednak dzięki temu bardziej skupiamy się na rozmiarze świątyni i jej najciekawszych dziełach, których jest tutaj naprawdę wiele.
Gdański Kościół Mariacki w liczbach
Bazylika Mariacka w Gdańsku zaskakuje również pod względem liczb. Świątynia ma długość 105,2 m, a jej gwiaździste i kryształowe sklepienie podtrzymuje 26 filarów. W najszerszym miejscu kościół osiąga aż 66 m. Co więcej, ogromna 82 metrowa wieża jest do dziś najwyższym punktem Śródmieścia. Nic zatem dziwnego, że budowa tak wielkiej i skomplikowanej świątyni trwała aż 159 lat.
Dziś wnętrze tego olbrzymiego budynku może pomieścić 20 tys. wiernych. Do świątyni prowadzi 7 bram, a całą bryłę ozdabia 11 wież z najwyższą wieżą dzwonną, która jest świetnym widokowym punktem na cały Gdańsk. Wnętrze bazyliki rozświetla 41 potężne okna. Natomiast posadzka składa się z aż 400 płyt nagrobnych. W podziemiach bazyliki pochowani zostali najsłynniejsi gdańszczanie. 31 bocznych kaplic tworzy wieniec, który oplata bazylikę.
Katedra w Oliwie
Zobacz również najdłuższy kościół w Polsce i weź udział w niezwykłym organowym koncercie w Oliwskiej Katedrze w Gdańsku, która jest kolejną niepowtarzalną atrakcją Trójmiasta i niezwykle cennym zabytkiem Polski.
Katedra Oliwska w Gdańsku – najdłuższy kościół w Polsce
Wnętrze kościoła Mariackiego w Gdańsku
Co warto zobaczyć w kościele Mariackim w Gdańsku? Jednym z największych zabytków Bazyliki Mariackiej są gotyckie ołtarze, których czarno-złoty kolor świetnie kontrastuje z białymi ścianami. Największy jest ołtarz główny, jaki przedstawia scenę koronacji Matki Bożej.
Kolejnym niepowtarzalnym zabytkiem jest 550 letni zegar astronomiczny. Ten 12 metrowy zegar pokazuje nie tylko godziny, ale i fazy księżyca oraz znaki zodiaku. Jest to dzieło artysty H. Duringera z Torunia. Codziennie o godzinie 11:57 można wziąć udział w pokazie teatru figur tego wyjątkowego zegara astronomicznego.
Naszą uwagę przykuwa też niezwykle piękne ozdobione, ponad 500 letnie Sakramentarium, czyli miejsce do przechowywania Najświętszego Sakramentu. Oprócz tego w Bazylice Mariackiej w Gdańsku warto zwrócić uwagę na uśmiechniętą figurę Gdańskiej Pięknej Madonny, liczne epitafia, gotycką pietę, chrzcielnicę, czy też organy.
Zwiedzanie Bazyliki Mariackiej
Bazylikę w Gdańsku możemy zwiedzać przez cały rok. Kościół jest otwarty dla turystów w dni powszednie od 8:30 do 17:30, a w sezonie wakacyjnym o godzinę dłużej, czyli do 18:30. Natomiast w niedzielę bazylikę możemy zwiedzać w przerwach pomiędzy mszami, czyli w godzinach 11-12:00 oraz 13-17:30. Wejście do kościoła Mariackiego w Gdańsku jest bezpłatne. Ile zajmuje zwiedzanie świątyni? Na dokładne obejrzenie wszystkich dzieł trzeba zarezerwować sobie ponad godzinę.
W Podziemiach Bazyliki Mariackiej możemy dodatkowo obejrzeć krótki 20 minutowy film, który w animowany sposób opowie nam o losach budowy świątyni. Zdecydowanie nie można pominąć jednej z największych atrakcji Gdańska, czyli wejścia na 82 metrową wieżę bazyliki, która jest świetnym punktem widokowym.
Z niewielkiego tarasu roztacza się zjawiskowa panorama na centrum Gdańska i jego najważniejsze zabytki. Wieża czynna jest codziennie. Jednak żeby wejść na szczyt musimy pokonać aż 409 schodów. Cegiełka wejścia na wieżę widokową katedry w Gdańsku to 14 zł/os za bilet normalny oraz 7 zł/os za bilet ulgowy.
Msze święte w Bazylice Mariackiej w Gdańsku
W niedzielę odprawiane są msze święte o godzinie 7:30, 9:00, 10:00, 12:00, 18:00 (w lipcu i sierpniu wieczorna msza jest o 19:00).
Bazylika Mariacka w Gdańsku to niezwykły zabytek i jedna z atrakcji, jaką zdecydowanie warto zobaczyć w Trójmieście. Zaglądając do wnętrza tej potężnej świątyni możemy poznać między innymi ponad 700 letnią historię miasta, czy też zachwycić się niezwykłym widokiem z dzwonnej wieży. Bazylika to wręcz obowiązkowy i najważniejszy punkt do odwiedzenia wśród zabytków Gdańska.
Plan wypadu do Bazyliki Mariackiej w Gdańsku
Dojazd: Gdańsk ul. Świętego Ducha (przystanek autobusowy Targ Chlebowy)
Parking: płatny parking na ul. Targ Węglowy
Godziny otwarcia: poniedziałek- sobota 8:30-17:30 (lipiec i sierpień do 18:30), niedziela 11-12:00 oraz 13-17:30
Bilety Wstępu:
- Wieża Bazyliki Mariackiej w Gdańsku – 14 zł/os bilet normalny, 7 zł/os bilet ulgowy