Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Ateny są stolicą Grecji i jej największym miastem liczącym ok. 4 mln mieszkańców. Położone są w otoczeniu malowniczych wzgórz oraz ciągnącego się po horyzont morza Egejskiego. To jedno z najstarszych miast świata, które skrywa w sobie niezwykłą historię, moc zabytków oraz wiele nowoczesnych atrakcji.

Planujesz wypad do Aten i zastanawiasz się co ciekawego zobaczyć w stolicy Grecji? Stworzyliśmy listę 13 wyjątkowych atrakcji Aten, które koniecznie musisz zwiedzić. W naszym zestawieniu nie zabrakło najważniejszych zabytków z wzgórzem Akropol na czele, zjawiskowych widokowych punktów, z których możemy obserwować to białe miasto z lotu ptaka, czy też nowoczesnych atrakcji, jakie czekają na turystów w Atenach.

Ile dni potrzeba na zwiedzenie Aten? Weekend w Atenach to zdecydowane minimum, jednak już w 3-4 dni masz okazję zobaczyć naprawdę dużo. Poznając stolicę Grecji musisz koniecznie skosztować miejscowej kuchni, delektując się greckimi przysmakami w jednej z tawern i sącząc wyborne wino lub ouzo w towarzystwie antycznych budowli. Brzmi ciekawie? Poszukaj zatem tanich lotów i ruszaj śmiało z naszym praktycznym przewodnikiem po Atenach.

Ateny – mapa atrakcji, co warto zobaczyć?

Na poniższej mapie zaznaczyliśmy polecane przez nas zabytki i atrakcje Aten, jakie warto zobaczyć podczas 3 dniowego wypadu.

1. Akropol – najważniejszy zabytek i atrakcja Aten

Bez wątpienia największą i najsłynniejszą atrakcją Aten jest dobrze nam wszystkim znane chociażby z podręczników historii wzgórze Akropol. Trudno sobie wyobrazić, żeby jakikolwiek turysta, który jest w Atenach nie zwiedził jego zabytków.


To właśnie tutaj na Akropolu rozpoczęła się wielowiekowa historia Aten. Na szczycie płaskiego, choć wysokiego na 157 m n.p.m. szczytu zbudowano najważniejsze greckie świątynie jak Partenon, Erechtejon czy Propyleje. Z tego górującego ponad miastem punktu mamy również świetną panoramę na całe Ateny.

Akropol ateński (z greckiego górne miasto) warto zobaczyć przede wszystkim ze względu na antyczne świątynie. Na wzgórze wchodzimy przez Propyleje, czyli przedsionek. Tutaj niezwykle wysokie i eleganckie kolumny wyrastają ponad naszymi głowami. Tuż przy głównym wejściu mijamy świątynię Ateny Nike, czyli bogini zwycięstwa.

Nasz autorski przewodnik po górach.

Erechtejon to najświętsze miejsce na całym wzgórzu Akropol. Ta 4 poziomowa świątynia poświęcona jest Zeusowi, Posejdonowi, Atenie, Hefajstosowi, a nawet królowi Aten Erechteuszowi. W jednym z narożników świątyni możemy zobaczyć portyk oparty na 6 kolumnach w kształcie pięknych dziewcząt, które miały być niewolnicami.

Największym i najbardziej okazałym zabytkiem Akropolu jest Partenon, czyli symbol starożytnych zabytków. Nazwa świątyni Partenos Atena to przydomek Atena Dziewica. Same wymiary świątyni są imponujące, kolumny liczą ponad 10 metrów wysokości, a budowla osiąga prawie 70 metrów długości. To niesłychane, że tak potężna konstrukcja powstała bez użycia dźwiga, a jedynie dzięki pracy ludzkich rąk.

Zwiedzanie Akropolu – bilety wstępu, godziny otwarcia, praktyczne porady

Jak zwiedzać Akropol? Po pierwsze w sezonie letnim trzeba się przygotować na stanie w dość długiej kolejce do wejścia na wzgórze. Zwiedzając Akropol koniecznie trzeba mieć okrycie głowy i dużo wody, bo latem wzgórze to prawdziwa “patelnia”. Dlatego najlepiej zacząć zwiedzanie Akropolu rano po otwarciu kas, albo przed ich zamknięciem. Bilety można też kupić online.

Ile czasu zwiedza się Akropol? Żeby spokojnie zobaczyć wszystkie zabytki wzgórza zarezerwuj sobie przynajmniej godzinę. Główne wejście na Akropol jest od ulicy Peripatos, a drugie boczne wejście od strony ulicy Dionysiou Aeropagitou.

Ile zapłacimy za wstęp na Akropol? Cennik biletów na Akropol jest inny latem i zimą. Od kwietnia do października bilet normalny kosztuje 20 euro, dzieci i młodzież szkolna oraz studenci z obszaru Unii Europejskiej mogą zwiedzać Akropol za darmo. Natomist w miesiącach zimowych, czyli listopad-marzec bilet normalny kosztuje 10 euro. Akropol Ateński latem jest czynny od godziny 8:00 do 19:00.

2. Teatr Dionizosa w Atenach i Odeon Heroda Attyka

U podnóża Akropolu mamy okazję zobaczyć dwa niezwykłe zabytki Aten, czyli antyczne teatry. Najstarszym jest Teatr Dionizosa, który powstał w latach 342-326 p.n.e. Jak się okazuje był też pierwszym teatrem zbudowanym na całym świecie.

To właśnie na jego wzór w późniejszych latach powstawały inne teatry w Grecji. Wyróżniała go wyjątkowa akustyka, a na widowni mogło zasiąść kilkanaście tysięcy widzów. Na scenie prezentowane były sztuki najsłynniejszych greckich dramatopisarzy, czyli Sofoklesa, Eurypidesa, czy Ajschylosa.

Jednak dziś zdecydowanie dużo większe wrażenie robi ogromny Odeon Heroda Attyka. Co ciekawe jego scena miała aż 3 kondygnacje, a pod zadaszoną widownią w 32 rzędach mogło zasiąść nawet 6 tys. widzów.

Swoją nazwę teatr zawdzięcza Herodowi Attyce, który po śmierci swojej ukochanej żony ufundował to antyczne arcydzieło i piękny zabytek Aten. Odeon do dziś jest wykorzystywany chociażby podczas Festiwalu Ateńskiego, kiedy na scenie występują artyści z całego świata.

3. Wzgórze Areopag – świetny punkt widokowy i genialna atrakcja Aten

W sąsiedztwie Akropolu mamy okazję wspiąć się na nieco niższe, choć również bardzo widokowe skaliste wzgórze Areopag, czyli wzgórze Aresa. To darmowa atrakcja Aten! Z Areopagu możemy zobaczyć śnieżnobiałe budynki stolicy Grecji, które ciągną się od morza aż do odległych gór. Jednak to przede wszystkim najlepszy punkt widokowy na Akropol. Areopag to również świetne miejsce do oglądania malowniczego zachodu słońca nad Atenami.

4. Plaka – rozrywkowa dzielnica i główny deptak Aten

Zdecydowanie sercem Aten, które tętni zarówno w dzień, jak i w nocy jest klimatyczna dzielnica Plaka. Wąskie uliczki, które wija się niczym labirynt, lokalne sklepiki, urocze zaułki i wiele świetnych kawiarenek oraz restauracji tworzą wspólnie jej klimat.

Plaka leży praktycznie u podnóża Akropolu, więc jest to pewnego rodzaju deptak Aten. To również miejsce, w którym spotkamy wielu ulicznych artystów, a w miejscowym sklepiku mamy okazję kupić oryginalną pamiątkę z Aten. Zaułek Plaki, czyli Anafiotika to zdecydowanie najładniejsza dzielnica całych Aten.

5. Likavitos – najlepszy punkt widokowy w Atenach

Likavitos to szpiczaste kamieniste wzgórze, które wznosi się 277 m n.p.m, a więc jest wyższe od Akropolu o ponad 120 m! Nie trzeba chyba zatem tłumaczyć, że właśnie Likavitos jest najlepszym widokowym punktem Aten.

Na szczycie wzgórza znajduje się biały kościółek św. Grzegorza oraz taras widokowych, z którego można zobaczyć chociażby malowniczy zachód słońca na tle morza Egejskiego. Tuż obok działa restauracja z genialnym widokiem na miasto.

Na wzgórze możemy wejść pieszo od ulicy Ilia Rogkakou. Podczas spaceru towarzyszą nam sosny, agawy, czy kaktusy. Wejście na szczyt jest dość męczące, jednak przy ścieżce jest również wiele ławeczek, na których możemy odpocząć napawając się widokiem Aten.

Bardziej leniwi turyści mogą na szczyt Likavitos wjechać kolejką Teleferik, która kursuje codziennie od 9:00 do 1:30 w nocy, a odjeżdża co 30 minut. Znajdziecie ją przy zbiegu ulic Plutarchou i Aristippou. Koszt kolejki w dwie strony to 7 euro. Zdecydowanie wzgórze Likavitos jest jedną z najciekawszych darmowych atrakcji Aten, jaką warto zobaczyć.

6. Plac Syntagma – Grecki Parlament i Grób Nieznanego Żołnierza

Przygodę z Atenami najprawdopodobniej zaczniesz właśnie od Placu Syntagma, szczególnie jeśli z lotniska do Aten jedziesz autobusem X95. Tutaj znajduje się również linia metra, którą dotrzesz nad morze. Spacerując wąskimi ateńskimi uliczkami warto dotrzeć pod gmach parlamentu.

Ogromny budynek parlamentu Aten przytłacza swoją monumentalnością, przed nim znajduje się grób nieznanego żołnierza, przy którym pełniona jest warta honorowa. A o pełnych godzinach następuje jej uroczysta zmiana. To ciekawy „spektakl”, gdyż ubrani w krótkie spódniczki, białe getry i trzewiki z pomponami żołnierze odgrywają swoją rolę. Zmieniający się żołnierze wykonują ruchy bardziej podobne do tańca niż marszu. Najbardziej uroczysta zmiana warty jest w niedzielę o godzinie 11:00, trwa 10 minut i towarzyszy jej orkiestra.

7. Ogrody Narodowe – zielone płuca Aten

Na tyłach parlamentu mamy okazję przespacerować się po ciekawej i darmowej atrakcji Aten, czyli Ogrodach Narodowych. To prawdziwa zielona oaza w betonowej dżungli. Znajdziemy tutaj nawet mini ZOO. Teren parku jest oblegany przez rodziny z dziećmi i sportowców. Ogrody zajmują powierzchnie 16 ha, a wstęp do nich jest bezpłatny. W ogrodach możemy zobaczyć również budynek Zappeion, który służy jako centrum konferencyjne, choć z zewnątrz swoim wyglądem nawiązuje do antycznych budynków Aten.

8. Agora Rzymska i Biblioteka Hadriana – atrakcje Aten

Kolejnym ciekawym miejscem antycznych Aten jest Agora Rzymska, czyli starożytny rynek. Na teren placu można było wejść z dwóch stron przez okazałe bramy, które przypominały przód świątyni. Dziś zachowała się częściowo brama Ateny. Ciekawym zabytkiem Agory Rzymskiej jest Wieża Wiatrów, czyli ośmioboczny budynek, w którym jest aż 9 zegarów słonecznych.

Bilet wstępu 8 euro w sezonie letnim oraz 6 euro w sezonie zimowy. Agora Rzymska jest otwarta 8:00-17:00.

Zaledwie 100 metrów dalej możemy zobaczyć ruiny dawnej potężnej biblioteki Hadriana, jaka zajmowała imponującą powierzchnię 1 ha. Niestety z ogromnej czytelni nie pozostało zbyt wiele. Na wielkim placu zbudowano w późniejszych latach 3 kościoły, z których również nie przetrwał żaden. Jednak ich ruiny możemy zobaczyć do dziś.

Bilet wstępu 6 euro w sezonie letnim oraz 4 euro w sezonie zimowy. Biblioteka Hadriana jest otwarta 8:00-17:00.

9. Ateńska Triada – Grecka Biblioteka Narodowa, Uniwersytet i Akademia Ateńska

Przy Placu Panepistimou mamy okazję zobaczyć trzy ważne budynki Aten, które miejscowi nazwali “ateńską triadą”. Choć to atrakcje Aten do których nie możemy wejść, to i tak warto zobaczyć je z zewnątrz. Akademia Ateńska jest najokazalszym zabytkiem, jaki liczy ponad 150 lat. Dodatkowo została uznana za najpiękniejszy neoklasycystyczny budynek w Grecji.

Dużo skromniej prezentuje się Uniwersytet Ateński, jaki z zewnątrz ozdabia kolumnowy portyk i ogromne purpurowo złote freski. Grecka Biblioteka jest najmłodsza z wszystkich trzech budynków, a prowadzą do niej kręte marmurowe schody. W zbiorach biblioteki znajdują się niezwykle cenne rękopisy, które liczą ponad 1400 lat.

10. Świątynia Zeusa Olimpijskiego

Kolejną atrakcją Aten i wielkim zabytkiem jest Olimpiejon, czyli Świątynia Zeusa Olimpijskiego była największa ze świątyń starożytnej Grecji. Jej budowa trwała aż 600 lat. Długa na 107 metrów i szeroka 41 metrów zajmowała potężną powierzchnię. Co więcej zdobiło ją aż 107 marmurowych kolumn.

Niestety swoim splendorem świątynia cieszyła się zaledwie 100 lat od ukończenia budowy. Podczas wojen jej budulec służył w celach obronnych. Do dziś ostało się 15 kolumn, które i tak swoim rozmiarem robią ogromne wrażenie. Jedynie oczami wyobraźni możemy sobie uzmysłowić jak potężna i onieśmielająca mogła być Świątynia Zeusa Olimpijskiego.

Bilet wstępu 8 euro w sezonie letnim oraz 6 euro w sezonie zimowy. Świątynia Zeusa Olimpijskiego jest otwarta 8:00-17:00.

11. Łuk Hadriana – darmowe zabytki Aten

Tuż obok Olimpiejonu mamy okazję zwiedzić kolejną darmową atrakcje Aten jaką jest Łuk Hadriana. Ta marmurowa dwupiętrowa konstrukcja liczy 18 metrów wysokości. Łuk został wzniesiony za panowania cesarza Hadrian. To właśnie za czasów jego rządów Ateny przeżywały prawdziwy rozwój, pojawił się wtedy akwedukt i dokończona została budowa świątyni Zeusa.

Dziś Łuk Hadriana jest jednym z nielicznych starożytnych zabytków Aten, jakie przetrwały do dziś w praktycznie niezmienionej formie, co ciekawe nieoficjalnie dzieli też miasto na starą i nową część. Spod łuku mamy dodatkowo piękną panoramę na skaliste wzgórze Akropolu. To zdecydowanie miejsce warte zobaczenia podczas weekendu w Atenach.

12. Najciekawsze plaże – atrakcje Aten nad morzem

Będąc w Atenach kilka dni, koniecznie musicie wsiąść w metro i dotrzeć nad morze. Po sezonie ateńskie palże są zdecydowanie bardziej ciche i spokojne w porównaniu z wiecznie gwarnym centrum stolicy. Riwiera ateńska rozciąga się od Pireusu aż do Asklipio Voulas.

Jak dostać się na plażę z centrum Aten? Z centrum nad morze dotrzemy metrem, albo tramwajem nr 4. Dodatkowo wzdłuż całego wybrzeża kursuje tramwaj nr T3. W sezonie letnim plaże w Atenach są płatne, jedynie z publicznych plaż możemy korzystać za darmo. Gorąco polecamy wypad na plażę wieczorem, bo możemy wtedy oglądać niezwykły spektakl zachodzącego słońca.

13. Stadion Panatenajski – sportowe atrakcje Aten

Z czym kojarzy Wam się Grecja oprócz antycznych budowli? Oczywiście z igrzyskami olimpijskimi. Właśnie w Atenach w 1896 roku na nowo zaczęły się odbywać igrzyska, a miejscem rozgrywek sportowców stał się marmurowy stadion Kallimarmaro (Panathinaiko), czyli Stadion Panatenajski. Co ciekawe obecny stadion ma wciąż ten sam kształt charakterystycznej podkowy, tak jak to było za czasów jego budowy w II w. n.e. Unowocześniona konstrukcja jest w stanie pomieścić aż 100 tys. widzów.

Bilet wstępu na Stadion Panatenajski kosztuje 5 euro, a ulgowy 2,5 euro Stadion Panatenajski. Obiekt jest czynny w godzinach 8:00-19:00.

Co i gdzie zjeść w Atenach?

Jakie lokalne przysmaki warto zjeść będąc w Atenach? Kuchnia Grecka pełna jest oliwy z oliwek, pysznego wina, sera feta, mocnej kawy i ouzo. W Atenach możemy usiąść w tawernie z muzyką na żywo lub zjeść coś na szybko w jednym z ulicznych barów. Bardzo popularne są Souvlaki, czyli mięsne szaszłyki, podaje się je również zawijane w pite z frytkami i sosem. To pyszne i tanie danie, za które zapłacimy kilka euro.

Musaka to zapiekana z mięsa mielonego oraz warzyw, również bardzo popularna w kuchni greckiej. Bliskość morza zachęca także do skosztowania jego skarbów, czyli owoców morza, a wszystkie dania doskonale uzupełni wyśmienite greckie wino. Ile kosztuje obiad w Atenach? Średnio za posiłek dla jednej osoby w restauracji trzeba liczyć około 10-15 euro.

Współczesne atrakcje Aten pełne są nowoczesnych miejscówek, klimatycznych restauracji i wybornej kuchni. Kiedy najlepiej lecieć do Aten? Według nas Ateny są idealnym miejscem na 3-4 dniowy wypad szczególnie po sezonie (listopad-marzec), gdy nie ma koszmarnych upałów oraz setek turystów. Poza tym wtedy jest tutaj również dużo taniej. Ateny to zdecydowanie miasto, które Was zaskoczy. Choć na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo betonowe i gorące, to jednak z czasem odkrywając jego zakamarki podoba się coraz bardziej. Czy warto odwiedzić Ateny? Według nas tak, ilość zabytków przyprawia o zawrót głowy, a ich historię ciągną się przecież już od tysięcy lat.

Plan wypadu do Aten

Dojazd: z lotniska w Atenach do centrum dotrzesz autobusem X95 – koszt 6 euro w jedną stronę

Przelot z Polski: tanie linie lotnicze Ryanair – bilet w dwie strony około 200 zł, czas lotu 3 h

Muzea i atrakcje Aten – bilety wstępu:

  • Ateny City Pass
  • Akropol – 20 euro
  • Agora – 10 euro
  • Muzeum Archeologiczne – 12 euro
  • Świątynia Zeusa – 6 euro
  • Komunikacja miejska w Atenach 90’ – 1,50€

Zwiedzanie atrakcji Aten: na zobaczenie najważniejszych atrakcji i zabytków Aten trzeba poświęcić około 3-4 dni

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)
4.9 16 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments