Ateny są stolicą Grecji i jej największym miastem liczącym ok. 4 mln mieszkańców. Położone są w otoczeniu wzgórz oraz morza Egejskiego, takie połączenie zapewnia piękne widoki, szczególnie, że w centrum miasta znajdziemy łatwo dostępne punkty widokowe, dzięki którym możemy zobaczyć to białe miasto z lotu ptaka

Akropol, wszystko co trzeba zobaczyć

Bez wątpienia największą atrakcją Aten jest dobrze wszystkim znane wzgórze Akropol, z najważniejszymi antycznymi zabytkami jak Partenon – świątynia Ateny, Apteros – świątynia Nike, Erechtejon czy Propyleje – główna brama z kolumnami prowadząca do świątyń.


Od południowej strony wzgórza znajdziemy odrestaurowany kamienny teatr antyczny Odeon Heroda Attyka – miejsce koncertów i wydarzeń artystycznych.

Warto również odwiedzić muzeum Akropolu, to nowoczesna placówka zbudowana z połączenia stali i szkła. Na 4 piętrach muzeum znajdziemy ciekawe okazy archeologiczne fragmenty budowli, rzeźby, posągi.

Dodatkowo w drodze na Akropol warto wcześniej wejść na niższe wzgórze Aeropag, skąd zobaczymy ciekawą panoramę miasta oraz Akropol w całej okazałości.

Za dużo starożytnych budowli?

Ilość starożytnych budowli przyprawia o zawrót głowy Łuk Hadriana, Teatr Dionizosa, Agora Grecka, Tezejon, Świątynia Zeusa Olimpijskiego. To większości mocno zniszczone budowle noszące ślady historii wielu pokoleń.


Grecja kojarzy nam się z igrzyskami, dlatego koniecznie trzeba wejść na marmurowy stadion Kallimarmaro (Panathinaiko), z 330 p.n.e. To tu odbyły się pierwsze igrzyska nowożytne 1896r.

Ateny robią dość przytłaczające wrażenie, dużo betonu, mało zieleni, często spotykamy ściany z graffiti. Jednak gdy dotrzemy do serca Aten czyli dzielnicy Plaka, naszym oczom ukażą się małe klimatyczne kamieniczki z czerwonymi dachówkami i mnóstwem restauracji.

Spacerując wąskimi ateńskimi uliczkami warto dotrzeć pod gmach parlamentu. Ten ogromny budynek przytłacza swoją monumentalnością, przed nim znajduje się grób nieznanego żołnierza, przy którym pełniona jest warta honorowa. A o pełnych godzinach następuje jej uroczysta zmiana. To ciekawy „spektakl” z pewnością wszystkich zaskoczy sposób, w jaki jest to pokazywane. Zmieniający się żołnierze wykonują ruchy bardziej podobne do tańca niż marszu.

Ateny z góry, najlepsze miejsce widokowe

Likavitos to szpiczaste kamieniste wzgórze, na którego szczycie znajduje się biały kościółek św. Grzegorza oraz taras widokowych, z którego można zobaczyć malowniczy zachód słońca na tle morza Egejskiego.

Będąc w Atenach kilka dni, koniecznie musicie wsiąść w metro i dotrzeć nad morze. Dlatego że Plaże są tu bardziej ciche i spokojnie w porównaniu ze zgiełkiem stolicy, tu znajdziemy chwilę spokoju i kojący szum fal. Można też złapać przyjemny zachód słońca.

To trzeba skosztować

Co trzeba koniecznie zjeść?

Kuchnia Grecka pełna jest oliwy z oliwek, pysznego wina, sera feta, mocnej kawy i ouzo. Możemy usiąść w tawernie z muzyką na żywo lub zjeść szybko w jednym z ulicznych barów. Bardzo popularne są mięsne szaszłyki, czy pyszne i tanie danie także mięsne z frytami i sosem zawijane w pite. Bliskość morza zachęca także do skosztowania owoców morza, wszystkie dania doskonale uzupełni wyśmienite greckie wino.

Plan wypadu do Aten

Dojazd – tanie połączenia lotnicze można znaleźć już za nieco ponad 100zł w dwie strony!

Czas Przelotu: 3h

Bilety Wstępu:

Akropol – 20€

Agora – 10€

Muzeum Archeologiczne – 12€

Świątynia Zausa – 6€

Komunikacja miejska 90’ – 1,40€

Bilet na/z lotniska – 6€

Koszt 3 dniowego wypadu dla 1 osoby z noclegiem w hostelu ok. 550zł

0 0 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments