Niewielka wieś Hanna na Lubelszczyźnie to jedno z miejsc, w których zatrzymał się czas. Drewniane chaty, zabytkowy kościół, a do tego uroczy krajobraz Bugu i wyśmienita lokalna kuchnia. Warto tu zajrzeć, żeby poczuć ducha prawdziwej wielokulturowej wsi.

Hanna leży na wschodnich rubieżach województwa lubelskiego. Zaledwie 2 km od centrum wsi płynie leniwie Bug, po jego drugiej stronie jest już Białoruś. Co ciekawe przez miejscowość biegnie droga nr 816, czyli słynna “Nadbużanka”, która ciągnie się na odcinku 165 km od Terespola, aż po Zosin. Dlaczego warto się tu zatrzymać na dłużej? Bo Hanna to miejscowość z ponad 500 letnią historią! Zatem jest tu o czym opowiadać.

Atrakcje nad Bugiem – 12 najciekawszych miejsc, które warto zobaczyć

Kiedyś prywatne i gwarne miasteczko, dziś stało się oazą pełną spokoju i uroku, położoną z dala od zgiełku miast i dużych ośrodków przemysłu. Spacerując po Hannie wciąż zobaczymy historyczny rynek, zabytkowy kościół, czy dawną organistówkę z galerią ludowych twórców. A wszystko to w otoczeniu dzikiej przyrody, idealnej do złapania głębszego oddechu i chwili resetu.

Historia Hanny

Co ciekawe Hanna swoją nietypową nazwę zawdzięcza tak naprawdę córce króla Zygmunta Starego i Bony Sforzy, czyli Annie Jagiellonce. To właśnie ta ostatnia monarchini z dynastii Jagiellonów pewnym razem podróżując na Ruś, przejeżdżała przez niewielką wioskę nad Bugiem.

Pech chciał, że właśnie w tym miejscu zepsuła się jej karoca. Mieszkańcy osady ugościli królową tak miło, że w zamian za dobre przyjęcie i nocleg pozwoliła im nazwać wioskę swoim imieniem. Jednak z czasem w gwarze wiejskiej słowo Anna nabrało brzemienia Hanna i tak już zostało po dziś dzień.

Atrakcje turystyczne wsi Hanna nad Bugiem

Obecnie w tej niewielkiej przygranicznej wiosce mieszka zaledwie kilkuset mieszkańców. Tutaj granicę z Białorusią wyznacza wciąż dzika i nieuregulowana rzeka Bug. Jedną z ciekawszych opcji zwiedzania nadbużańskiej okolicy jest spływ kajakowy po Bugu.

Natomiast odkrywając lądowe atrakcje Hanny mamy okazję zobaczyć wyjątkowe Centrum Religijno-Zabytkowe. To tak naprawdę zespół starych, lecz pięknie odrestaurowanych budynków Hanny, które leżą w sąsiedztwie niewielkiego rynku. 

Jednym z ciekawszych miejsc Hanny, szczególnie dla młodszego pokolenia, będzie Muzeum Stodoła. To tu zobaczymy sprzęty używane ponad sto lat temu w gospodarstwach i na roli. Natomiast w dawnym ceglanym budynku szkoły jest dziś wystawa galerii artystycznej.

Centrum Religijno – Zabytkowe w Hannie

W dawnej plebani jest dziś miejsce dialogu kultur i religii. Właśnie w tym budynku w 4 salach mamy okazję poznać 3 religie: judaizm, islam i chrześcijaństwo podzielone na wyznania unickie, katolickie i prawosławne. To niesłychane miejsce w jakim wszystkie religijne odłamy splatają się w jedną całość. Z pewnością niejeden z Was odkryje, że tak naprawdę wszystkie te religie są do siebie bardzo podobne, a rożni je tylko forma modlitwy i zwyczaje.

Za budynkiem plebani rozciągają się nietypowe ogrody, czyli Zegar Męki Pańskiej. Tutaj możemy prześledzić godzina po godzinie ostatnią dobę z życia Jezusa. To zdecydowanie wyjątkowe miejsce modlitwy z niespotykaną formą przekazu.

Tuż obok kościoła stoi jeszcze budynek dawnej Organistówki. Dziś jest tutaj Karczma Organistówka, w której mamy okazję spróbować wyjątkowych smaków regionalnej kuchni. Oczywiście nie mogliśmy jej pominąć podczas naszej wizyty w Hannie, dlatego też możemy szczególnie Wam polecić wspaniałe pierogi z makiem, tartuchy, czy też pierożki pielmieni.

Kościół w Hannie

Zdecydowanie najokazalszym budynkiem w Hannie jest drewniany kościół z 1739 roku. Przez pierwsze 77 lat była to cerkiew unicka, jednak po reformach stała się cerkwią prawosławną na kolejne 40 lat. W czasie I wojny światowej wszyscy mieszkańcy w obawie przed zbliżającą się armią niemiecką uciekli do Rosji. Opuszczona przez wiernych świątynia przeszła z czasem w ręce katolików i tak też jest po dziś dzień.

Poznając ten prawie 300 letni kościół, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na cudowny obraz MB Hanneńskiej, który po wielu latach tułaczki bezpiecznie wrócił do swojej świątyni. Dodatkowo wewnątrz zobaczymy aż 5 drewnianych i pięknie zdobionych ołtarzy oraz tęczowy łuk z pozłacanymi postaciami aniołków. Co ciekawe podczas remontu kościoła zostały tu odkryte kamienie nagrobne zakonu Templariuszy! To niesłychane ile wyjątkowych tajemnic skrywa w sobie to miejsce.

Zaledwie trzy lata młodsza od kościoła jest sąsiednia dzwonnica. Ta niepozorna budowla skrywa w sobie niewielkie muzeum i multimedialną salę. Podczas projekcji filmu każdy z nas może w łatwy sposób poznać zasady pisania ikon, historię wielokulturowej Hanny, czy też wyjątkowy nadbużański krajobraz okolic.

Hanna to jedna z tych niepozornych wiosek, którą łatwo przeoczyć na trasie. Niby spokojna i niczym się nie wyróżniająca, tak naprawdę skrywa w sobie mnóstwo perełek. Odkryjemy tu kawał wielokulturowej historii i sporo cennych zabytków. Tu koniecznie trzeba zajrzeć, by posmakować miejscowej kuchni i złapać kojący wdech wciąż dzikiej przyrody Bugu.

Plan wypadu do Hanny

Dojazd: droga nr 816, tzw. Nadbużanka, kierunek Terespol – Włodawa

Parking: bezpłatny parking w centrum Hanny

Bilety Wstępu:

  • Zwiedzanie Kościoła i dzwonnicy z przewodnikiem – bilet normalny 6 zł/os, bilet ulgowy – 4,5 zł/os
  • Miejsce dialogu religii i kultur – bilet normalny 4 zł/os, bilet ulgowy – 3 zł/os
  • Galeria artystyczna – bilet normalny 4 zł/os, bilet ulgowy – 3 zł/os
  • Pakiet wstępu do wszystkich obiektów – bilet normalny 10 zł/os, bilet ulgowy – 7,5 zł/os

Czas zwiedzania : 3 – 4 godz.

3.7 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments