Wyjątkowe proporcje, zachwycające polichromie i oryginalne wyposażenie. To wszystko możemy zobaczyć na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej. Piękna dawna łemkowska cerkiew w Kwiatoniu to prawdziwy majstersztyk, który zdecydowanie warto zobaczyć. Pięknych drewnianych zabytków w Małopolsce nie brakuje. W sumie możemy odkryć aż 8 drewnianych świątyń, które znalazły się na liście UNESCO. Zdecydowanie cerkiew w Kwiatoniu jest jedną z bardziej efektownych.

Cerkiew w Kwiatoniu – jak dojechać, gdzie leży?

Kwiatoń to niewielka wioska, którą bez problemu odnajdziemy na trasie między Uściem Gorlickim, a Wysową. Cerkiew leży kilkadziesiąt metrów od głównej drogi, przy niewielkiej rzece Zdynia. Już z daleka wyraźnie widać charakterystyczne wysokie wieże cerkwi. Choć latem skrzętnie starają się ukryć ją stare drzewa, które rosną wokół.

W Kwiatoniu są dwa parkingi w pobliżu cerkwi, oczywiście bezpłatne. Jeden jest tuż przy ogrodzeniu, ale zmieści się tam jedynie kilka samochodów. Drugi większy parking jest przy głównej drodze, kilkadziesiąt metrów od cerkwi.

Cerkiew Kwiatoń – zwiedzanie, godziny otwarcia, cennik

Od 2013 roku cerkiew wraz z kilkoma innymi drewnianymi świątyniami, trafiła na prestiżową listę zabytków UNESCO. Dzięki temu świątynie możemy również zwiedzać w tygodniu, a nie tylko po niedzielnej mszy. Co więcej, w cerkwi czeka na nas przewodnik. Pan Jan chętnie opowiada o wszystkich wyjątkowych detalach cerkwi, o jej losach i zwyczajach wiernych.

Godziny Otwarcia cerkwi w Kwiatoniu:


  • poniedziałek – wtorek: nieczynne
  • środa 9:00-17:00 (przerwa 13:00-13:30)
  • czwartek 9:00-18:00 (przerwa 13:00-13:30)
  • piątek, sobota 9:00-17:30 (przerwa 13:00-13:30)
  • niedziela 12:00-17:00

Ile kosztuje zwiedzanie cerkwi Kwiatoń z przewodnikiem? Wejście jest całkowicie darmowe!

Historia cerkwi w Kwiatoniu – ciekawostki

Cerkiew Kwiatoń została wybudowana w drugiej połowie XVII wieku. Za datę budowy często podawany jest rok 1700. Była to grekokatolicka świątynia Łemków, nosiła wezwanie św. Paraskewy. Grekokatolicka cerkiew została opuszczona w 1933 roku, gdy cała wioska przeszła na prawosławie. Wtedy też w Kwiatoniu pojawiła się druga cerkiew.

Cześć, super że możemy Ci pomóc zaplanować swój wypad. W naszym artykule znajdziesz wiele inspiracji, porad, wskazówek, zdjęć i map.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie takiego artykułu zajmuje średnio aż 4-7 godzin! Dlatego super jeśli docenisz ten trud i w zamian za darmowy przewodnik postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie motywacją do dalszych działań :)

 

Po II wojnie światowej i masowej akcji przesiedleń ludności łemkowskiej w wiosce zostały jedynie dwie grekokatolickie rodziny. Nastał wtedy niepewny czas dla pięknej drewnianej cerkwi. W przeciwieństwie do wielu gospodarstw Łemków, które z biegiem lat popadły w zapomnienie i zawładnęły nimi niszczycielskie siły natury, cerkiew szczęśliwie przetrwała. Zaopiekowali się nią wierni wyznania rzymskokatolickiego parafii Uście Gorlickie. Kościół do dziś jest czynny i odprawiane są w nim msze.

Kwiatoń – niezwykła architektura cerkwi

Już na wstępie, gdy tylko zmierzamy w stronę cerkwi w Kwiatoniu możemy zobaczyć jej kilka wyjątkowych elementów. Cały teren wokół świątyni otacza drewniane ogrodzenie na planie okręgu. Na teren kościoła możemy wejść jedynie przez dwie bramki, które mają ciekawe cebulkowate daszki pokryte gontem.

Cerkiew składa się z trzech części, czyli jest trójdzielna. Wszystkie części tworzą czworoboki o różnej wysokości. Prezbiterium to najniższa część cerkwi, środkowa część to nawa, a najwyższa z wysoką wieżą to babiniec. Każdą z części cerkwi zdobi finezyjny dach z banistymi hełmami i ozdobnymi krzyżami, z których każdy tak naprawdę jest inny.

Zarówno dach jak i ściany cerkwi pokrywa gont. Zatem można powiedzieć, że świątynię od stóp do głów tworzy drewno. Ciekawie prezentują się drewniane zdobienia pomiędzy dachami oraz dekoracje okien prezbiterium. Wyjątkowym odkryciem w cerkwi jest wyryta na jednej z belek wieży data 1743. Możliwe, że dotyczy ona ówczesnego remontu świątyni, a w takim przypadku cerkiew może liczyć więcej lat niż przyjmujemy.

Wnętrze cerkwi w Kwiatoniu – polichromie i ikonostas

Już ponad dwieście lat liczą polichromie, które upiększają wnętrze cerkwi Kwiatoń. Niezwykłe połączenie intensywnych i kontrastujących kolorów przykuwa naszą uwagę. Scena przemienienia Pańskiego namalowana jest na intensywnym niebieskim tle.

Postaci Aniołów są jakby w 3D, a polichromia Bogurodzicy ocieka złotem. A żeby tego było mało, to malowidła na ścianach imitują kształty kolumn i gzymsów. Tak naprawdę mamy wrażenie, że to wszystko nie jest sprawką malarza, a raczej rzeźbiarza.

Kolejnym efektownym miejscem jakim szczyci się cerkiew Kwiatoniu jest ikonostas, który liczy już ponad 100 lat. Został namalowany przez Michała Bogdańskiego z Jaślisk. Jego centralnym punktem są carskie wrota, przez które do prezbiterium mogą wchodzić jedynie osoby duchowne.

Równie ciekawy jest chór, który zdobią finezyjnie rzeźbione balustrady z arkadowymi i ażurowymi motywami. Wnętrze cerkwi w Kwiatoniu jest naprawdę wyjątkowe i zaskakująco soczyście kolorowe. Na próżno możemy szukać choć skrawka ściany, czy sufitu, który nie jest pięknie zdobiony.

Co warto zobaczyć w okolicy Kwiatonia?

  • Regietów to niezwykle urocza miejscowość, która malowniczo wkomponowana jest pomiędzy wzgórza, doliny, łąki i lasy Beskidu Niskiego. Znajdziemy tu ukryte wśród lasów wojenne cmentarze z najsłynniejszym na szczycie Rotunda, a także cerkwie. Regietów słynie również ze stadniny koni huculskich, które pasą się na okolicznych łąkach. Co więcej, właśnie tutaj możesz skosztować nieszablonowej kuchni z regionalnymi potrawami w karczmie Huculanka.

Regietów atrakcje, zwiedzanie, szlaki w krainie Beskidu Niskiego i koni huculskich

  • Wysowa-Zdrój to uzdrowisko położone wśród wzgórz Beskidu Niskiego. Ta oaza spokoju skrywa w sobie sporo atrakcji! Lecznicze wody mineralne, krystalicznie czyste powietrze, genialne szlaki piesze i rowerowe, a także niezwykłe Łemkowskie cerkwie, zabytki UNESCO i niepowtarzalna regionalna kuchnia.

Wysowa-Zdrój atrakcje, TOP 10 miejsc, jakie warto zobaczyć, przewodnik po Beskidzie Niskim

3.6 5 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments