Wśród wzgórz i w towarzystwie wijącej się rzeki San ukrył się intrygujący Zamek Sobień. Pędząc w Bieszczady zatrzymaj się na chwilę w miejscowości Załuż i odkryj tą podkarpacką perełkę. Oprócz dawki historycznych ciekawostek, zobaczysz tutaj niezwykłą panoramę Sanu i odległych Bieszczad.

Kiedyś potężny i budzący grozę zamek, dziś zdewastowana ruina, nad którą władzę przejęła natura. Ruiny zamku Sobień leżą w mało znanych, choć bardzo klimatycznych górach Słonnych. Z wysokiej skarpy wzgórza zamkowego możemy oglądać malowniczą panoramę Doliny Sanu. Niestety do czasów dzisiejszych pozostały tylko skrawki śladów zamkowych budynków.

Jednak to nie przeszkadza tłumnie przyjeżdżającym tu turystom, bo nawet te małe ruiny pobudzają naszą wyobraźnie i robią duże wrażenie. Dodatkowo nad wysokim urwiskiem wybudowana jest drewniana platforma widokowa, z której można podziwiać wijącą się w dolinie rzekę San, a przy dobrej widoczności z łatwością wypatrzymy nawet odległe szczyty Bieszczad.

Historia podkarpackiego zamku

Góra Sobień to szczyt o wysokości 361 m n.p.m. Jest całkowicie zalesiona, a zatem ruiny zamku są tu dobrze zakamuflowane. Ten murowany zamek pochodzi najprawdopodobniej jeszcze z czasów Kazimierza Wielkiego. Zbudowano go w tym miejscu, żeby strzegł ważnego szlaku handlowego, jaki biegł wzdłuż Doliny Sanu. W późniejszych czasach przeszedł we władanie znaczącego na tych ziemiach rodu Kmitów. Co ciekawe, to właśnie na zamku Sobień odbyło się wesele Jagiełły i Elżbiety Granowskiej.

Kmitowie byli bogatą rodziną, to oni założyli również pobliskie Lesko. Co więcej, to oni sprawowali władzę nad zamkiem Sobień przez prawie 200 lat. Jednak ciągłe i powtarzające się regularnie wojny z Węgrami mocno niszczyły tą piękną twierdzę. Wkrótce potem Kmitowie postanowili przenieść się do Leska, gdzie zbudowali dla siebie nowoczesną rezydencję. Tymczasem po ich przeprowadzce zamek Sobień stracił na znaczeniu i zaczął stopniowo podupadać. W rezultacie kolejnym właścicielom zamku już nigdy nie udało się go podnieść z ruin.


Szczypta zamkowych legend

Z zamkiem Sobień związana jest także ciekawa legenda, która mówi o tragicznej miłości żony kasztelana Kmity do rycerza z Węgier. W zemście zdradzony mąż postanowił żywcem zamurować niewierną żonę w lochach, które później z zimną krwią zasypał. Oczywiście dzielny rycerz zmierzył na ratunek swojej ukochanej, lecz okazało się, że jest już za późno.

Ruiny Zamku Sobień – zwiedzanie, dojazd, parking

Wzgórze zamku objęte jest ochroną, jako „Rezerwat Góra Sobień”. A zatem poruszać się po tym terenie można jedynie wyznaczonymi ścieżkami. W dodatku tuż przy głównej drodze w miejscowości Załuż znajduje się przestronny bezpłatny parking, z którego w 10 min dotrzemy na wzgórze zamkowe.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podoba i artykuł jest dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

 

Końcowy odcinek podejścia na zamek to ciekawe drewniane schodki, które prowadzą do wieży bramnej. Po przeciwnej stronie wzgórza znajdziemy ruiny domu mieszkalnego, w zasadzie to wszystko, co do dziś pozostało z wielkiego zamczyska. Najnowszą budowlą jest platforma widokowa, dzięki której możemy oglądać bajkową scenerię okolicznych wzgórz.

Pędząc w Bieszczady warto na chwilę zboczyć z trasy i zobaczyć ruiny zamku Sobień. Taki krótki spacer ze zwiedzaniem zajmie nam około 30 minut. Co ważne, ruiny są jedną z niewielu tego typy atrakcji, jakie możemy zobaczyć na Podkarpaciu. Dlatego tym bardziej warto tu przyjechać.

Plan wypadu do Zamku Sobień

Dojazd: Droga nr 28, kierunek Sanok – Załuż

Parking: bezpłatny parking przy wejściu na szlak do ruin zamku Sobień

Bilety wstępów:

  • zwiedzanie zamku Sobień jest bezpłatne

Czas przejścia szlaku: 10 min.

Dystans: 300 m, poziom trudności – trasa łatwa, niedostępna dla wózków dziecięcych i osób niepełnosprawnych

5 1 vote
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Gosia
Gosia
2 lat temu

Super artykuł i niesamowite miejsceł! Byłam tam na w czasie majówki i muszę przyznać, że zrobiło na mnie duże wrażenie. Po zapoznaniu sie z wieloma faktami historycznymi i kilkoma legendami naprawdę można było poczuć ducha średniowiecza będąc już na miejscu. Zamek ma sporo naprawdę fajnych legend, a niektóre z nich wręcz mrożą krew w żyłach 😀 tak jak na przykład ta o Czarnej Damie: https://rzeszowpodkarpackie.pl/ruiny-zamku-sobien/

Mateusz
Admin
Mateusz
2 lat temu
Reply to  Gosia

Cieszymy się, że artykuł się spodobał 😉 Zgadzamy się z tym, że to niesamowite miejsce. Widok na dolinę Sanu bezcenny. 😉