Mała Fatra to jedno z najpiękniejszych pasm górskich na Słowacji, zachwyca surowym pięknem, spektakularnymi widokami i świetnymi szlakami. Jej najwyższym wzniesieniem jest Wielki Krywań (1709 m n.p.m.), najchętniej odwiedzany szczyt nie tylko ze względu na swoją wysokość, ale i dlatego, że bardzo łatwo go zdobyć. To świetny cel wycieczek zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych miłośników gór. Nagrodą za wysiłek są zapierające dech w piersiach widoki!

Informacje praktyczne: gdzie zaczyna się szlak na Wielki Krywań?

Dojazd: Najlepszą bazą wypadową na Wielki Krywań jest miejscowość Terchowa, a dokładniej dzielnica Vrátná. Dojechać tutaj z Polski możesz kierując się na przejście graniczne Chyżne, a następnie drogą nr 59 na Trzcianę, Orawskie Podzamcze i Dolny Kubin. Tutaj odbijamy na drogę nr 70, a w miejscowości Párnica, skręcamy na drogę nr 583 do Terchovej. W centrum miejscowości jest skręt na drogę nr 2076.

Parking: Kilka płatnych parkingów znajduje się na końcu drogi, tuż przy stacji kolejki linowej Vrátná. Opłata jest pobierana tylko online, koszt 10 euro/dzień.

1. Najłatwiejsza i najkrótsza trasa na Wielki Krywań dla początkujących i dzieci

Trasa: Vrátná – kolejka gondolowa – górna stacja kolejki – przełęcz Snilovské – Wielki Krywań

Dystans: 2,6 km w dwie strony.

Czas przejścia szlaku: 1 godz.

Najpopularniejsza trasa na Wielki Krywań rozpoczyna się w dolinie Vrátná, gdzie znajduje się dolna stacja kolejki linowej. Kolejka wywozi turystów na Snilovské sedlo (1524 m n.p.m.), skąd już tylko ok. 40 minut spokojnego marszu dzieli nas od szczytu. To świetna opcja szczególnie dla rodzin z małymi dziećmi albo osób początkujących.


Z górnej stacji kolejki podążamy na szczyt zielonym, a następnie czerwonym szlakiem. Ścieżka prowadzi łagodnym grzbietem, nie ma trudności technicznych ani stromizn. Po drodze za to towarzyszą nam piękne widoki na całą Małą Fatrę. Do kolejki wracamy tą samą trasą.

Kolej gondolowa Vrátná: cena

Minusem korzystania z kolejki jest zdecydowanie cena biletu na gondolę – 21 euro za przejazd w dwie strony. Co więcej, kolejka kursuje we wakacje od 8:30 do 18:00, a w pozostałych miesiącach znacznie krócej. Warto o tym pamiętać i nie przegapić ostatniego zjazdu.

2. Najciekawszy szlak w pętli na Wielki Krywań: mapa i opis trasy

Trasa: Vrátná – Chata na Grúni – Poludňový grúň – Sedlo za Hromovým – Chleb – Wielki Krywań – Vrátná

Dystans: 13,4 km w pętli.

Czas przejścia szlaku: 6 godz.

Zdecydowanie moją ulubioną trasą na Wielki Krywań jest bardzo widokowy szlak granią szczytów Małej Fatry. Trasa zaczyna się z parkingu przy stacji kolejki gondolowej, gdzie ruszamy łagodnym żółtym szlakiem, który prowadzi przyjemną leśna ścieżką. Bardzo szybko, bo już po niecałej 1 godz. wychodzimy z lasu na widokową polanę, gdzie znajduje się schronisko Chata na Grúni.

Stąd zaczyna się najtrudniejszy etap szlaku, czyli dość strome godzinne podejście żółtym szlakiem jaki biegnie zboczem stoku narciarskiego, a następnie zakosami aż na Poludňový grúň 1450 m n.p.m. Stromizna daje się we znaki, ale za to widoki również nam towarzyszą.

Następny etap trasy to już czysta przyjemność i trekking czerwonym szlakiem, granią z bajecznymi widokami na całą Małą Fatrę. Po drodze zdobywamy jeszcze szczyty: Steny 1535 m, Hromové 1636 m i Chleb 1646 m. Po 2 godzinach spaceru granią docieramy na najwyższy szczyt Małej Fatry, czyli Wielki Krywań 1609 m.

Ze szczytu schodzimy pod górną stację kolejki gondolowej, a następnie zielonym szlakiem na parking Vrátná. Zejście zajmuje około 1 godz.

3. Szlak na Wielki Krywań dla ambitnych

Trasa: Vrátná – Stará dolina – Sedlo za Kraviarskym – Chrapáky – Wielki Krywań – Chleb – Steny – Vrátná

Dystans: 15,5 km w pętli

Czas przejścia szlaku: 7 godz.

Bardziej ambitna trasa na Wielki Krywań to pętla, jaką również można zacząć na parkingu Vrátná. Tutaj kierujemy się zielonym leśnym szlakiem, a następnie niebieskim na szczyt Chrapáky 1417 m. Stąd widokową granią idziemy przez Pekelnik 1609 m, a następnie zdobywamy Wielki Krywań. 

Później kierujemy się szczytami Małej Fatry przez Chleb 1646 m i Steny. Kolejno schodzimy do Chaty na Grúni i wracamy na parking. To propozycja na całodzienną wycieczkę ze sporą ilością podejść, w sumie 1297 m przewyższeń.

Co zobaczyć w Małej Fatrze?

  • Janosikowe Diery to malowniczy szlak prowadzący przez kładki, mostki i metalowe drabinki zawieszone nad potokami. Nazwa pochodzi od legendarnego zbójnika Juraja Jánošíka, który według lokalnych opowieści ukrywał się w tych okolicach. To jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc w Małej Fatrze – idealne na całodzienną wycieczkę dla osób szukających przygody i pięknych widoków.
  • Mały Rozsutec to jeden z najbardziej charakterystycznych szczytów Małej Fatry – choć niższy od swojego „brata” Wielkiego Rozsutca, wyróżnia się efektownym, skalistym kształtem i oferuje niezwykle malownicze widoki. Jego strzelista sylwetka widoczna jest z wielu miejsc w regionie i przyciąga uwagę turystów ceniących bardziej wymagające trasy.

Wejście na Wielki Krywań to doskonała propozycja na jednodniowy wypad w słowackie góry. Malownicze szlaki, łatwa dostępność i niesamowite widoki sprawiają, że to jedno z tych miejsc, które chce się odwiedzać wielokrotnie. Niezależnie od tego, czy wybierzesz łatwą trasę z kolejką, czy dłuższą wędrówkę, Wielki Krywań z pewnością wynagrodzi Ci każdy krok.

Cześć, super że możemy Ci pomóc zaplanować swój wypad. Mamy nadzieję, że w tym artykule znalazłaś/eś wiele inspiracji, porad i wskazówek.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie takiego artykułu zajmuje średnio aż 4-7 godzin! Dlatego super jeśli docenisz ten trud, co nas mocno nakręca do działania. A skromne espresso, albo wypasiona latte daje niezłego kopa każdego poranka. Ta symboliczna wpłata będzie dla nas motywacją do dalszych działań :) Dziękujemy!
Dziękujemy!
0 0 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments