Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Budapeszt to jedna z najpiękniejszych europejskich stolic, nic zatem dziwnego, że widnieje na liście UNESCO. To największe miasto Węgier jest idealnym kierunkiem na kilkudniowy wypad z Polski, czyli tak zwany city break. Zjawiskowy budynek Parlamentu, oszałamiający widok ze wzgórza zamkowego, spektakularne baseny termalne, a do tego niezapomniany rejs po Dunaju, to tylko kilka z atrakcji jakie czekają na Ciebie w Budapeszcie.

Spis treści

Jaki jest Budapeszt i czy warto go odwiedzić? Budapeszt to miasto ponad 800 zabytków. Węgierski Parlament, Zamek Budański, Baszta Rybacka, Kościół Macieja, czy Bazylika św. Jerzego, to architektoniczne perełki, które są wizytówką miasta. Stolica Węgier to też miejsce luksusowych hoteli, butików i galerii, jakie znajdziesz na najdroższych ulicach Váci utci i alei Andrássyego.

Z czego słynie Budapeszt? Stolica Węgier to przede wszystkim potężne uzdrowisko, którego skarbem są źródła termalne. Relaksacyjnych i zarazem zdrowotnych kąpieli możesz zażyć w jednej z 10 łaźni. Zdecydowanie nieszablonową atrakcją Budapesztu są jaskinie pod wzgórzem zamkowym z tajemniczym labiryntem, w którym kiedyś więziono samego Drakulę. Budapeszt to również miasto 10 mostów na Dunaju z najstarszym mostem Łańcuchowym. 

Budapeszt i jego atrakcje warto zwiedzać kulinarnie, kosztując węgierską kuchnię z dużą ilością aromatycznych przypraw, pikantną papryką i wyśmienitym winem. A do tego warto dorzucić aktywne życie nocne, które w “złotym mieście” jest nie lada atrakcją dla imprezowiczów. Zresztą Budapeszt to największa imprezownia Europy!

Budapeszt – praktyczne informacje, przewodnik, co warto wiedzieć przed wyjazdem do Budapesztu?

Gdzie leży Budapeszt? To największe miasto i stolica Węgier leży w północnej części kraju. Przez Budapeszt przepływa rzeka Dunaj, która na odcinku 28 km dzieli miasto na dwie główne dzielnice, czyli prawobrzeżną Budę i lewobrzeżny Peszt. Szeroko rozlane koryto Dunaju (nawet 400 m) opływa również trzy wyspy: Óbudai-sziget, wyspę Małgorzaty oraz Czepel. Najwyższym wzniesieniem Budapesztu jest János-hegy (Góra Jana) 527 m.n.p.m. Na jej szczycie znajduje się wieża widokowa.


Skąd się wzięła nazwa Budapeszt? Stolica Węgier powstała z połączenia trzech mniejszych miast, czyli Budy, Óbudy i Pesztu. Ich połączenie nastąpiło w 1873 roku, choć miasto może pochwalić się historią liczącą już prawie 800 lat. Na przestrzeni wieków Budapesztem władali Rzymianie, Turcy, czy Habsburgowie. Podczas II wojny światowej Węgrzy zapisali się dość niechlubnie na kartach historii jako niemieccy kolaboranci.

Budapeszt ze swoją ilością 1,7 mln mieszkańców jest jedną z największych metropolii Europy, plasuje się na 8 pozycji. Dodatkowo rocznie Budapeszt odwiedza nawet 2,5 mln turystów. Przez to stolica Węgier to odwiecznie zakorkowane miasto.

Nasz autorski przewodnik po górach.

Kiedy najlepiej jechać do Budapesztu? Warto wiedzieć, że klimat na Węgrzech jest dość specyficzny, lato jest tu bardzo upalne, a zimy są łagodne z dodatnią temperaturą. Najbardziej deszczowe miesiące w Budapeszcie to czerwiec i listopad. W lipcu i sierpniu temperatura osiąga ponad 35 °C! Zatem do Budapesztu najlepiej jechać w kwietniu, maju, wrześniu lub październiku.

Ile dni muszę spędzić w Budapeszcie? Do Budapesztu możesz wpaść zarówno na jeden, czy dwa dni, jak i na dłuższy pobyt. Żeby zobaczyć najważniejsze atrakcje Budapesztu najlepiej tu przyjechać na 3 dni. To wystarczająco dużo czasu, żeby zobaczyć sztandarowe punkty.

Na co uważać na Węgrzech? Przestrzegaj przepisów drogowych i nie przekraczaj prędkości, pamiętaj też o opłatach za parkingi. Węgrzy mają dość oschłe podejście do obcokrajowców i spory procent bezrobocia, co wykorzystują uliczni oszuści, kieszonkowcy, czy mega namolni sprzedawcy. Poza ścisłym centrum stolica już nie wygląda zbyt bezpiecznie.

Jak zwiedzać Budapeszt? Najwygodniejszą formą jest komunikacja miejska z kilkoma liniami metra. Wystarczy zainstalować aplikację BudapestGO, dzięki niej łatwo zaplanujesz swoją trasę przejazdu z wykorzystaniem komunikacji miejskiej (coś na styl jak.dojadę), a jeśli podepniesz swoją kartę płatniczą możesz kupować bilety online. Najkorzystniej jest kupić bilet dobowy.

Czy w Budapeszcie jest drogo? Ile kosztuje weekend w Budapeszcie?

Jaką walutę zabrać do Budapesztu? W całych Węgrzech obowiązującą walutą jest węgierski forint (0,011 zł). Jednak w mieście możesz również płacić w euro, choć oczywiście wtedy ceny są mniej korzystne. Oczywiście możesz płacić swoją polską kartą, jednak warto sprawdzić jaki masz przelicznik opłat zagranicznych transakcji. Czy brać gotówkę do Budapesztu? W Budapeszcie najkorzystniej jest płacić w tutejszej walucie.

Ile pieniędzy zabrać na Węgry i ile kosztuje dobry obiad w Budapeszcie? Przeciętny obiad w niskobudżetowej restauracji w Budapeszcie zapłacisz około 3000-4000 HUF, czyli 33-43 zł, jednak w lepszej restauracji to już nawet 7000 HUF. Kawa na mieście kosztuje średnio 1250 HUF (14 zł), a piwo 1390 HUF (15 zł). 

Nocleg w Budapeszcie? Budapeszt podzielony jest na 23 dzielnice, co ciekawe niektóre ulice się powtarzają, dlatego numer dzielnicy ma dość istotne znaczenie. Pokój 2 osobowy ze śniadaniem możesz tu zarezerwować od 60 euro/ noc. Nieco tańsze są hotele, ale standard wtedy mocno spada. Musisz wiedzieć, że 3* hotel w Budapeszcie nie grzeszy luksusem, a wręcz często jest gorszy niż 1* w Polsce.

Czy w Budapeszcie jest drogo? Budapeszt nie jest bardzo drogim kierunkiem w porównaniu do innych europejskich stolic, szczególnie ze strefy euro. Ile potrzeba forintów na 1 dzień w Budapeszcie? 12 000 – 15 000 HUF powinno wystarczyć na dzień zwiedzania Budapesztu z wyżywieniem, ale bez noclegu.

Atrakcje Budapeszt – mapa

1. Plac Bohaterów w Budapeszcie – od czego zacząć zwiedzanie?

Od czego zacząć zwiedzanie Budapesztu? Do stolicy Węgier z Polski docieramy przez Słowację popularną autostradą M3, albo drogą nr 11, jaka biegnie zakolem Dunaju. Obie trasy prowadzą do północnej części miasta, gdzie warto zacząć zwiedzanie atrakcji Budapesztu. Miejscem niezwykle ważnym jest tutaj Plac Bohaterów (Hősök tere). To jeden z najważniejszych placów w mieście, na którym odbywają się ważne uroczystości chociażby z udziałem zagranicznych delegacji.

Najważniejszy na placu jest Pomnik Tysiąclecia (Millenniumi emlékmű). Jego budowa rozpoczęła się w 1896 z okazji hucznie obchodzonego 1000-lecia państwa węgierskiego. Na półkolistej kolumnadzie stoi 14 węgierskich władców, a wśród nich również Ludwik Węgierski król Polski. Ponad wszystkim góruje 36 m kolumna na szczycie której stanął archanioł Gabriel.

2. Najpiękniejszy park Budapesztu i jego ciekawe atrakcje również dla dzieci

Jeśli wybierasz się do Budapesztu w lecie musisz przygotować się na upały. Gdzie od nich odpocząć i złapać chwilę wytchnienia w betonowej dżungli? Odwiedzają miejski park Városliget. To jedno z najpiękniejszych miejsc w Budapeszcie, gdzie możesz zarówno odpocząć podczas pikniku w cieniu drzew, jak i się dobrze bawić.

Na terenie parku znajdziesz świetne atrakcje dla dzieci jak ZOO, swoją drogą najstarsze na Węgrzech, czy stacjonarny cyrk. Bilet ZOO normalny 5000 HUF, ulgowy 3500 HUF

Są tu również słynne łaźnie Széchenyi Fürdő, czyli największy kompleks term w Europie. Już sam budynek w jakim się mieszczą robi ogromne wrażenie, a lecznicza woda w basenach termalnych osiąga nawet 38 °C. Tuż obok łaźni jest stacja węgierskiego metra. Słynna linia M1 została otwarta w 1896 roku, a więc jest najstarszą na kontynencie europejskim. Nieco wcześniej powstało metro w Londynie.

Na terenie parku miejskiego w Budapeszcie znajduje się również zjawiskowy zamek Vajdahunyad. Tuż przed nim rozległy staw zimą pełni funkcję lodowiska, a latem jest strefą wodnej rekreacji.

Koniecznie trzeba tu również odwiedzić interaktywne muzeum Dom Muzyki Węgierskiej (Magyar Zene Háza). Zaledwie parę kroków dalej jest zjawiskowy budynek Muzeum Etnograficznego, którego wystawa ukryta jest pod zielonym dachem. To pierwszy ogród na dachy w Budapeszcie i zarazem darmowa atrakcja ze świetnym punktem widokowym.

3. Zamek Vajdahunyad – genialny zabytek Budapesztu

Tak jak wiele innych ważnych obiektów w Budapeszcie również i zamek Vajdahunyad zbudowano w 1896 roku, czyli na obchody tysiąclecia Węgier. Co ciekawe, został tak zaprojektowany, że łączy w sobie kopie kilku najsłynniejszych budynków Królestwa Węgier.

Dziedziniec zamku prezentuje się niezwykle okazale i co ważne wstęp jest również darmowy. Koniecznie tu wpadnij żeby zrobić sobie fotę przy pomniku kronikarza Anonima.

Najstarszą częścią zamku Vajdahunyad jest romański kościół Jak z przepięknie rzeźbionym portalem, który jest zminiaturyzowaną kopią znaczniej większej bazyliki. Gotycka część zamku z wieżyczkami i zdobieniami to kopia zamku hrabiego Drakuli. Natomiast budynki renesansowe i barokowe są repliką pałaców austriackich w cesarstwie austro-węgierskim. Znajdziesz tu dziś największe muzeum rolnicze w Europie, czyli Muzeum Rolnictwa Węgierskiego.

4. Budapeszt Parlament – najważniejsze atrakcje stolicy Węgier

Nad samym brzegiem Dunaju w dzielnicy Peszt wznosi się największa wizytówka Węgier, czyli budynek Parlamentu. Swoją drogą jest jednym z największych parlamentów na całym świecie! Wymiary budynku są imponujące 265 m długości, 123 m szerokości, a do tego potężna 96 m kopuła. Co ciekawe, żaden budynek w centrum Budapesztu nie może przekraczaj tej wysokości, dlatego nie zobaczysz tu spektakularnych wieżowców.

Olśniewające wnętrze Parlamentu ocieka złotem, drogocennymi klejnotami, witrażami i zjawiskowymi zdobieniami. Można je zwiedzać z audioprzewodnikiem. Oprowadzanie w kilku językach (również polskim) trwa 45 minut. Bilety trzeba rezerwować z wyprzedzeniem.

Podczas wycieczki zobaczysz między innymi imponujący hol, kuluary, Dawną Izbę Wyższą, czyli reprezentacyjną salę obrad oraz najważniejsze węgierskie insygnia z koroną św. Stefana.

5. Bazylika św. Stefana – największy kościół na Węgrzech i genialny punkt widokowy

W Peszcie koniecznie trzeba też odwiedzić bazylikę św. Stefana, czyli największy kościół na Węgrzech. Potężna świątynia jest w stanie pomieścić aż 8500 osób. W jej wnętrzu możesz podziwiać zjawiskowe malowidła i mozaikę Boga Ojca.

Co ciekawe, kopuła bazyliki tak samo jak Parlamentu ma 96 m. Dodatkowo możemy się wdrapać na jej balon, wystarczy przejść 296 stopni (albo wjechać windą). Wieża bazyliki to świetna atrakcja i genialny punkt widokowy na Peszt oraz Budę.

Bilet łączony: wnętrze bazyliki, skarbiec i taras widokowy – 6000 HUF

6. Zamek Budański – co zobaczyć za darmo w Budapeszcie?

Na wysokim wzgórzu w dzielnicy Buda masz okazję zwiedzić jeden z najstarszych zabytków Budapesztu, czyli Zamek Królewski. Co ciekawe, jednym ze sposobów dostania się na wzgórze jest kolejka zębata Siklo.

Taras i dziedzińce zamku możesz zwiedzać bezpłatnie, serwują nam piękną panoramę na Budapeszt. Natomiast we wnętrzach tego potężnego kompleksu mieści się  Muzeum Historii Współczesnej, Węgierska Galeria Narodowa, Biblioteka Narodowa, a także Muzeum Historii Budapesztu.

Na wzgórzu swoją siedzibę ma też prezydent, a przed jego pałacem honorową wartę pełnią węgierscy żołnierze.

7. Baszta Rybacka – najbardziej instagramowe miejsc w Budapeszcie

Wzgórze zamkowe skrywa wiele ciekawych atrakcji, jedną z nich znajdziesz na Placu św. Trójcy. Baszta Rybacka to pozostałość po miejskich murach, choć trzeba przyznać, że jej projektant wykazał się niemałą fantazją tworząc wręcz bajkowe wieże, filary i mury.

Przed laty zajmował się nią cech rybaków, stąd też pozostała jej nazwa. Neoromańska baszta składa się z 7 wież, jakie mają symbolizować mitycznych wodzów Węgier. Co więcej, wejścia do niej strzeże sam król Stefan, czyli pierwszy władca kraju. Dziś natomiast baszty to jeden z kilku genialnych punktów widokowych na Parlament z Dunajem i mega instagramowe miejsce.

8. Kościół Macieja – co jest ciekawego w Budapeszcie?

Słynny Kościół Macieja to kolejna architektoniczna perełka Budapesztu. To też miejsce ważne dla Węgrów, tu odbyła się między innymi ostatnia królewska koronacja Karola I Habsburga. Świątynia już z zewnątrz zachwyca nas swoją kolorową mozaiką na dachu, finezyjnymi zdobieniami i strzelistą wieżą. Jednak wnętrze jest równie spektakularne z olśniewającymi freskami, które pokrywają każdy skrawek kościoła od posadzki aż po sufit.

Dodatkową atrakcją Kościoła Macieja jest wejście na wieżę widokową. Bilet na wieżę obejmuje krótką 10-minutową wycieczkę z przewodnikiem, a na taras wchodzimy po 197 schodach.

Bilet normalny 2900 HUF, ulgowy 2300 HUF

9. Most Łańcuchowy na Dunaju – najstarszy w Budapeszcie

Dunaj to największa rzeka jaka przepływa przez Budapeszt dzieląc miasto na pół z górzystą Budą i nizinnym Pesztem. Na odcinku 28 km powstało w sumie 10 mostów na Dunaju. Jednym z cudów techniki Budapesztu i zarazem wielkim zabytkiem i najstarszym mostem w Budapeszcie jest Most Łańcuchowy, który jako pierwszy w 1849 roku połączył Budę z Pesztem.

10. Góra Gellerta Budapeszt – najlepsze widokowe atrakcje

235 m n.p.m. to wysokość na jakiej wznosi się wzgórze Gellerta. Swoją nazwę zawdzięcza biskupowi Gellertowi, który według legend został tutaj zamordowany w dość niekonwencjonalny sposób przez zrzucenie ze szczytu w beczce.

Dziś góra słynie z trzech atrakcji. Jedną z nich jest potężna Cytadela z wysokimi murami. Oprócz twierdzy na szczycie znajduje się Pomnik Wolności (Szabadság-szobor). Co ciekawe, wzniesiony w 1947 roku wysoki na 40 metrów pomnik kobiety z brązu, która trzyma liść palmowy był poświęcony poległym w Budapeszcie żołnierzom, ale Armii Radzieckiej. Jednak po usunięciu mniejchlubnych symboli jest on już uniwersalnym upamiętnieniem poległych za Węgry.

Zdecydowanie największe atrakcje Góry Gellerta, dla której tłumnie przybywają tutaj turyści są tarasy widokowe na Budapeszt. Wzgórze seruje nam zjawiskową panoramę na miasto. Co ważne, na szczyt możemy wjechać, albo wejść pieszo jednym z uroczych szlaków.

11. Najsłynniejsze baseny termalne, z których słynie Budapeszt – atrakcje z nutą relaksu

Żadna europejska stolica nie może się poszczycić taką ilością basenów termalnych, których w sumie w mieście jest aż 10! Termy Szechenyi są największym kompleksem termalnym w całej Europie. Łaźnie Gellerta to luksusowe baseny, jakie zdobią tureckie mozaiki i szklany dach. Te atrakcje, jakie serwuje nam Budapeszt pachną luksusem.

Natomiast w Łaźnie Radus to niepowtarzalne miejsce z basenem na dachu, więc oprócz panoramy miasta możesz oglądać stąd rozgwieżdżone nocą niebo. Oczywiście kąpiel w łaźni nie należy do najtańszych atrakcji Budapesztu, dlatego na niskobudżetowy wypad możesz się wybrać do znacznie tańszych łaźni Lukacs.

Baseny Széchenyi Fürdő 8 400 – 14 000 HUF w zależności od sezonu.

12. Budapeszt najciekawsze muzea – atrakcje dla wielbicieli historii i sztuki- co robić w Budapeszcie kiedy pada deszcz?

  • Muzeum Sztuk Pięknych w Budapeszcie to przepiękny budynek, który zdobi rząd kilkudziesięciu kolumn w rzymskim stylu. Już z zewnątrz prezentuje się okazale, a wnętrze jest równie ciekawe ze zjawiskową Salą Renesansową z kolekcją fresków i weneckich fontann, piękną Salę Romańską z malowidłami, a także niezwykle bogaty zbiór dzieł sztuki od starożytnego Egiptu, sztukę europejską, po współczesne dzieła Węgier.

Bilet normalny 5400 HUF, ulgowy 2700 HUF

  • Wielka Synagoga w Budapeszcie to największa świątynia żydowska w Europie, która jest w stanie pomieścić nawet 3 000 osób. Budynek z zewnątrz przypomina nieco meczet i faktycznie ma muzułmańskie elementy stylu mauretańskiego, jaki w tych czasach był modny przez zainteresowanie Orientem i wpływami Imperium Osmańskiego. Wnętrze synagogi jest niezwykle barwne i kilkupoziomowe. Warto pamiętać, że mężczyźni zwiedzając synagogę muszą obowiązkowo ubrać jarmułkę.

Bilet normalny 10 800 HUF, ulgowy 8 600 HUF

  • Muzeum Terroru w Budapeszcie to atrakcja jaką powinien odwiedzić każdy pasjonat II wojny światowej. Ta niepozorna i elegancka kamienica w latach 1937-44 była faszystowskim więzieniem, natomiast od 1945 do 1956 siedzibą i więzieniem stalinowskiej policji politycznej. Dziś na trzech piętrach możemy zobaczyć wystawę poświęconą historii okupacji niemieckiej i sowieckiej na Węgrzech.

Bilet normalny 4 000 HUF, ulgowy 2 000 HUF

  • Dom Muzyki Węgierskiej to multimedialne muzeum jakie mieści się na terenie Parku Centralnego w Budapeszcie. Interaktywna wystawa poświęcona jest muzyce Europy i Węgier. Nowoczesna forma przekazu i ilość otaczających nas dźwięków sprwia, że świetnie będą się tu również bawić dzieci

Bilet normalny 3 900 HUF, ulgowy 2 300 HUF

13. Budapeszt nietypowe atrakcje, jakie warto zobaczyć

  • Pomnik Holocaustu to symboliczne miejsce nad brzegiem Dunaju, jakie znajdziesz między Parlamentem, a Mostem Łańcuchowym. W latach 1944-45 w Budapeszcie odbywały się masowe egzekucje Żydów. Pomnik przedstawia pozostawione na lądzie buty kobiet, mężczyzn i dzieci. W wymowny symbolizuje ofiary rozstrzelane nad brzegiem Dunaju.
  • Hala Targowa (Központi Vásárcsarnok) to miejsce, jakie powinien odwiedzić każdy koneser lokalnych smakołyków. Potężna neogotycka hala to miejskie targowisko, na których znajdziesz mnóstwo regionalnych smaków, węgierskich przypraw z papryką na czele, tutejszych pikantnych kiełbas, miejscowych smakołyków z marcepanu. Również tutaj możesz skosztować tanich potraw z langoszem na czele, albo kupić oryginalne pamiątki z Budapesztu.
  • Centrum Kongresowe Wieloryb to nowoczesny budynek ze szkła, który stoi nad brzegiem Dunaju. Oprócz przestrzeni konferencyjnej mieści się w nim również bezpłatna wystawa poświęcona obronie narodowej Węgier.

14. Rejs po Dunaju – co trzeba zrobić w Budapeszcie?

Budapeszt pokazuje nam swoje nowe oblicze, kiedy zwiedzamy jego atrakcje od strony Dunaju. Jedną z najpopularniejszych atrakcji zarówno dla rodzin z dzieckiem jak i grupy znajomych są rejsy po Dunaju. Miasto najbardziej spektakularnie prezentuje się nocą, kiedy przybiera złotych barw. 

Jeśli zastanawiasz się gdzie się wybrać w Budapeszcie na rankę to koniecznie zaplanuj wieczorny rejs, najlepiej połączony z romantyczną kolacją na pokładzie statku. Nic dziwnego, że taka sceneria okazuje się często wymarzonym miejscem na zaręczyny.

Godzinny rejs dzienny – 6 00 HUF, rejs z kolacją 15 000 HUF

15. Smaki Węgier – co trzeba zjeść w Budapeszcie?

Z czego słynie Węgierska kuchnia? To przede wszystkim połączenie intensywnych przypraw z papryką na czele, mięs, kiszonych warzyw oraz węgierskiego wina. Jeśli chcesz skosztować w Budapeszcie typowej kuchni Węgier, to przygotuj się że będzie syto, tłusto i pikantnie.

Charakterystyczną potrawą kuchni węgierskiej jest gulasz (pörkölt) z papryką, ziemniakami i cebulą. Wśród wędlin króluje tutaj dość pikantne salami. Szybką przekąską jest tutaj langosz, czyli węgierski fast-food. Smażony na głębokim oleju drożdżowy placek, podawany ze śmietaną i tartym serem.

Miłośnicy słodkości muszą koniecznie spróbować Tortu Dobosa na bazie z biszkoptu mas i polewy karmelowej. Węgrzy kochają również swoje wino, jednym z najsłynniejszych jest tutaj Tokaj. Na żądnych wrażeń mocniejszych doznań czeka miejscowa palinka, czyli wysokoprocentowy alkohol ze śliwek, gruszek i brzoskwiń. Z Węgier często przywozimy Unicum, czyli likier ziołowy o leczniczych właściwościach.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

Co zobaczyć na Węgrzech?

  • Szentendre to jedno z najpiękniejszych miasteczek na Węgrzech. Niepowtarzalny klimat Szentendre zawdzięczamy lokalnym sklepikom z węgierskimi przysmakami, pamiątkami i winem, a także małym restauracjom oraz kawiarniom. Szentendre to miasto artystów, wyśmienitej kuchni, słodkiego marcepanu i czerwonego wina.

Szentendre – zwiedzanie miasta marcepanu i wina, jakie atrakcje warto zobaczyć?

  • Zakole Dunaju to jeden z najpiękniejszych regionów na Węgrzech. Rzeka Dunaj wije się tutaj wśród zielonych wzgórz i uroczych miasteczek, jakie odkrywają przed nami swoje największe skarby. Esztergom z potężną bazyliką, Wyszehrad z zamkiem i genialnym widokiem na Dunaj, a do tego Szentendre, czyli miasto artystów, wina i marcepanu. Każde z tych miejsc to niepowtarzalna perła Węgier na ich turystycznej mapie.

Wyszehrad i Esztergom – zwiedzanie atrakcji zakola Dunaju

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments