Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Rudawski Park Krajobrazowy to miejsce, które zaskakuje nas swoją różnorodnością. Możemy tutaj zobaczyć ruiny tajemniczego zamku Bolczów, podziwiać niezwykłe panoramy z widokowych szczytu Ostra i Lwia Góra, a także zachwycić się niepowtarzalną barwą 4 Kolorowych Jezior.

Jak powstały Kolorowe Jeziorka, czyli cuda przyrody, które są tak chętnie odwiedzaną atrakcją Dolnego Śląska? Co ciekawe, we wszystkim maczał palce człowiek. Już ponad 250 lat temu na tym terenie funkcjonowały niemieckie kopalnie pirytu, zwanego złotem głupców. W tym przypadku był on wykorzystywany do produkcji kwasu siarkowego. Drążone przez lata wyrobiska po opuszczeniu ich w 1925 roku z czasem wypełniły się wodą.

Dlaczego jednak każde z jezior ma tutaj inną barwę? Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich swój kolor zawdzięczają różnym minerałom, jakie barwią je na żółto (siarka), purpurowo (żelazo),  niebiesko (miedź) oraz zielono. Dziś Kolorowe Jeziorka są świetną atrakcją, idealną na krótki wypad na szlak również z dzieckiem.

Rudawy Janowickie – najciekawsze atrakcje i szlaki, 15 miejsc jakie warto zobaczyć

Kolorowe Jeziorka w Rudawskim Parku Krajobrazowym – dojazd, parking, mapa atrakcji

Gdzie są Kolorowe Jeziorka? Te cuda przyrody znajdziemy u podnóża szczytu Wielka Kopa w Rudawskim PK. Jest to atrakcja województwa dolnośląskiego, jeziorka znajdują się w miejscowości Wieściszowice na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego.

Jak dojechać na Kolorowe Jeziorka? Dojechać tutaj możemy od strony Kamiennej Góry, kierując się drogą przez miejscowość Marciszów, albo od strony Kowar przez Pisarzowice.

W miejscowości Wieściszowice jest kilka prywatnych parkingów, na których możemy zostawić samochód i dalej ruszyć już pieszo na szlak. Średni koszt postoju to 10 zł. Ostatni parking jest tuż przy wejściowej bramie na teren Rudawskiego PK.

Kolorowe Jeziorka – cennik, praktyczne informacje, szlak

Ile kosztuje wstęp na Kolorowe Jeziorka? Zwiedzanie tej atrakcji Rudawskiego Parku Krajobrazowego jest bezpłatne, zatem za wejście na szlak nie jest pobierana żadna opłata.

Kiedy najlepiej jechać na Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich? Warto pamiętać, że jeziorka okresowo wysychają, a więc na przykład w okresie letnim nie są tak spektakularne jak wiosną, czy jesienią. Dlatego wypad na Kolorowe Jeziorka w tym przypadku warto zaplanować po sezonie. Warto pamiętać, że ze względu na skład chemiczny jezior obowiązuje w nich zakaz kąpieli.

Na Kolorowe Jeziorka możemy śmiało iść z psem.

Szlak przez Kolorowe Jeziorka nie jest dostępny dla dziecięcych wózków, czy osób niepełnosprawnych. Trasa momentami jest dość wąska, jest też sporo wystających korzeni drzew, zdecydowanie warto ubrać wygodne sportowe obuwie.

Żeby zobaczyć wszystkie Kolorowe Jeziorka w Rudawach Janowickich, których w sumie jest 4 kierujemy się trasą ścieżki edukacyjnej i zielonym szlakiem, który prowadzi aż na szczyt Wielka Kopa. To świetna propozycja na krótki wypad na szlak z dziećmi.

Dystans jaki mamy do pokonania w jedną stronę to 2 km do ostatniego Zielonego Stawu. Czas przejścia trasy przez Kolorowe Jeziorka w dwie strony trwa około 1h 30 min.

4 Kolorowe Jeziorka – najciekawsza trasa, opis atrakcji

  • Pierwszym jeziorkiem do którego docieramy już po przejściu 100 m jest Żółte Jeziorko (okresowo wysycha latem). To najniżej położone ze wszystkich jezior, jakie spotkamy na trasie. Co ciekawe, wchodzimy do niego przez wykuty w skale tunel. Swój żółty kolor zawdzięcza głównie pokładom siarki.
  • Następnie na szlaku docieramy nad Purpurowe Jeziorko, które swój odcień zawdzięcza związkom miedzi i żelaza, jakie znajdują się na jego dnie. Właśnie w tym miejscu znajdowała się najstarsza niemiecka kopalnia pirytu o nazwie Nadzieja. Jezioro możemy zobaczyć z punktu widokowego lub zejść schodami nad jego brzeg. Przy punkcie widokowym są zadaszone altany z ławeczkami, a w sezonie działa tutaj również bar.
  • Kolejne na trasie jest Błękitne Jeziorko zwane również lazurowym. Żeby do niego dojść musimy przejść około 1 km szlaku z parkingu, do pokonania jest też prawie 100 m przewyższenia, a trasa prowadzi wąską ścieżką wśród wystających korzeni. Niebieskie Jeziorko swoją barwę zawdzięcza głównie miedzi oraz glonom, które rozwijają się w czystej wodzie. Kiedyś znajdowała się tutaj niemiecka kopalnia o nazwie Nowe Szczęście. Jezioro ciągnie się na 400 m, z każdej strony otacza go świerkowy las, a nad jego brzegiem są dodatkowo ławeczki.
  • Ostatnie jest Zielone Jeziorko, a w zasadzie Zielony Stawek. Dotrzemy do niego zielonym szlakiem z parkingu, trasa liczy w jedną stronę 2 km. Jezioro znajduje się w miejscu dawnej kopalni Gustaw. Jest ono najwyżej położone ze wszystkich 4 jezior, a leży na wysokości 730 m n.p.m. Warto pamiętać, że staw napełnia się wodą po wiosennych roztopach i silnych opadach deszczu, natomiast w pozostałych miesiącach jest wyschnięty.

Rudawy Janowickie – najciekawsze atrakcje, co można zobaczyć?

Dolina Pałaców i Ogrodów – 10 najpiękniejszych zamków oraz pałaców w Kotlinie Jeleniogórskiej
  • Pałac w Karpnikach, czyli przepiękny neogotycki, wręcz romantyczny pałac, w którym działa hotel
  • Ruiny Zamku Bolczów to tajemnicza warownia ukryta w sercu Rudaw Janowickich
  • Lwia Góra, czyli świetny punkt widokowy na Rudawski Park Krajobrazowy
  • Skalny Most to spektakularna skała i świetny punkt do wspinaczki
  • Ostra Mała jest jednym z piękniejszych punktów widokowych, na jej skalnym szczycie jest specjalny taras
  • Skalnik, czyli najwyższy szczyt w Rudawach Janowickich, który osiąga wysokość 945 m n.p.m.
  • Pałac w Wojanowie to obecnie również hotel, który z zewnątrz przypomina bajkowy zamek
Sokolik i Krzyżna Góra – szlak w Rudawach Janowickich

Trójgarb – szlak do wieży widokowej w Górach Wałbrzyskich

W samym sercu Sudetów, a dokładniej wśród szczytów Gór Wałbrzyskich leży Trójgarb (778 m). To niepozorne wzniesienie może pochwalić się aż trzema wierzchołkami i jedną z najciekawszych wież widokowych w Polsce, która serwuje genialne panoramy na Karkonosze, Góry Sowie i Góry Wałbrzyskie. Co więcej, szlak jest dość krótki i łatwy, zatem zachód słońca w takiej scenerii będzie niezwykłym przeżyciem.

Trójgarb – szlak do wieży widokowej w Górach Wałbrzyskich

Kolorowe Jeziorka to niezwykła atrakcja Dolnego Śląska. Przemierzając szlaki warto jednak pamiętać, że latem są niezwykle oblegane, dodatkowo też wysychają. Dlatego jeśli chcesz się cieszyć ich największym urokiem przyjedź tutaj wiosną, wtedy poznasz ich największe piękno.

Plan Wypadu na Kolorowe Jeziorka

Dojazd: woj. dolnośląskie, 58-410 Wieściszowice

Parking: płatny parking w miejscowości Wieściszowice, współrzędne 50.8296481N, 15.9733553E

Bilety Wstępu:

  • Wstęp na szlak Rudawskiego PK do Kolorowych Jeziorek jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku w pętli: 1h 30 min., dystans 4 km

5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments