Romantyczny Park Arkadia oraz Pałac w Nieborowie to najchętniej odwiedzanie atrakcje w województwie łódzkim. Odkrywając niezwykłe wnętrza pałacu możemy wpaść w zachwyt, a wędrując wśród 200 letnich platanów i antycznych budowli mamy wrażenie, że przenieśliśmy się w czasie.

Pałac w Nieborowie to ciekawa atrakcja, do której powinni dotrzeć nie tylko wielbiciele zabytków, ale i pasjonaci przyrody. Oryginalne wnętrza pałacu do dziś robią imponujące wrażenie, a otaczające je ogrody są prawdziwymi dziełami sztuki. Dodatkowo w sąsiedniej Arkadii możemy odkryć jeden z najpiękniejszych parków w Polsce. Ten zjawiskowy angielski ogród przepełniony jest antycznymi rzeźbami i wyjątkową symboliką. Zdecydowanie Nieborów to świetny kierunek na wypad dla całych rodzin.

Historia Nieborowa i pałacu

Nieborów to niewielka miejscowość w województwie Łódzkim, która leży między Łodzią, a Warszawą w sąsiedztwie lasów Puszczy Bolimowskiej. To właśnie tutaj już 600 lat temu powstaje niewielki drewniany dwór, jaki jest własnością rodu Nieborowskich.

W późniejszych latach okoliczne ziemie wykupuje kardynał Michał Radziejowski i to on buduje tutaj elegancki murowany dwór. Przez prawie 5 wieków pałac ciągle zmienia swoich właścicieli, urzędują tutaj Towiańscy, Lubomirscy, a nawet Kazimierz Ogiński, który zasłynął ze skomponowania słynnego poloneza „Pożegnanie Ojczyzny”.

Największe znaczenie dla pałacu miał jednak Michał Hieronim Radziwiłł, czyli jeden z najbogatszych magnatów ówczesnej Polski. To on w 1774 roku zgromadził w pałacu bogatą kolekcję obrazów europejskich malarzy, księgozbiór z tysiącami starodruków, unikatowe meble, zbiory srebra, porcelany i tkanin.

Założył też piękny ogród francuski, a jego żona Helena przyczyniła się do powstania romantycznego ogrodu w stylu angielskim zwanym Arkadią. Nieborów pozostał w rękach rodu Radziwiłłów aż do wybuchu II wojny światowej, kiedy ostatnich właścicieli NKWD zesłało do obozu pracy w Rosji. Jeszcze w 1945 Nieborów z pałacem i parkiem zostaje objęty ochrona Muzeum Narodowego, dzięki czemu dziś możemy zwiedzać jego oryginalne wnętrza.


Nieborów – dojazd, parking

Jak najwygodniej dotrzeć do Nieborowa? Pałac leży zaledwie 10 km od Łowicza, 65 km od Łodzi i 80 km od Warszawy. Zatem jest to świetny kierunek nawet na jednodniowy wypad. Tym bardziej, że 3 km od pałacu Nieborów jest wjazd na autostradę A2. Bezpłatny parking dla samochodów znajduje się wzdłuż długiego ogrodzenia parku w Nieborowie przy alei Lipowej.

Na mapie zaznaczyliśmy miejsca parkingowe w Nieborowie i Arkadii, najciekawsze atrakcje i zabytki, które warto zobaczyć, a także polecane kawiarnie i restauracje.

Pałac Nieborów – zwiedzanie i najciekawsze atrakcje

Pałac w Nieborowie już z zewnątrz prezentuje się przepięknie. Budynek ma kształt prostokąta, a po jego bokach są dwie czteropiętrowe wieże nakryte hełmami. Dodatkowo fasada jest bogato zdobiona, znajdziemy na niej między innymi herby właścicieli pałacu.

Wnętrza pałacu Nieborów przechodziły wiele modernizacji, jednak obecnie możemy zwiedzać je wciąż w oryginalnej formie z zachowanym układem pomieszczeń. Co ciekawego zobaczymy w jego wnętrzu? Duże wrażenie robi klata schodowa ozdobiona kobaltowymi płytkami ceramicznymi. Sala biała, sypialnia wojewody, gabinety i salony ozdabiają ocalałe oryginalne meble, bogata kolekcja rzeźby, obrazów, srebra, tkanin i porcelany. Dodatkowo imponująca jest również biblioteka, jaką zdobią weneckie globusy, a z jej balkonów roztacza się piękny widok na park.

Co można jeszcze zwiedzić w Nieborowie? Pałac leży w otoczeniu przepięknego parku i eleganckich ogrodów francuskich. Spacerując wśród ukwieconych alejek mijamy potężne platany, z których najstarsze posadzono jeszcze w 1770 roku. Niskie bukszpanowe labirynty tworzą piękne wzory geometryczne. Pomiędzy piękną aleja lip rozciąga się zielony dywan trawnika, który biegnie w kierunku pałacu.

Ciekawostką jest, że pałac w Nieborowie był również tłem dla wielu filmów i seriali. Najsłynniejszymi produkcjami są Akademia Pana Kleksa, Kariera Nikodema Dyzmy, Chłopi, Lalka, Ojciec Mateusz, Pan Samochodzik i niesamowity dwór, Plebania, Popioły, czy Złoto Dezerterów.

Za długim wodnym kanałem rozpoczyna się Bolimowski Park Krajobrazowy. Na terenach parku znajdziemy też dodatkowe atrakcje, czyli kilka ciekawych budynków. Oranżerię z kolekcją egzotycznych roślin, stajnię, wozownię, czy domek ogrodnika. Pawilon Myśliwski to dawna kuchnia pałacowa, dziś mieszczą się tutaj pokoje gościnne. Natomiast w Manufakturze zobaczymy pracownię artystycznej ceramiki.

Pałac i ogrody w Nieborowie – cennik, godziny otwarcia

Pałac w Nieborowie możemy zwiedzać w miesiącach marzec-listopad w godzinach 10:00-15:00, natomiast w weekendy czynne do 17:00. Od grudnia do końca lutego wnętrza pałacu są zamknięte dla zwiedzających. Natomiast ogrody możemy zwiedzać przez cały rok w miesiącach kwiecień-wrzesień od 10:00 do 18:00, a od października do marca 10:00-16:00.

Ile trwa zwiedzanie pałacu w Nieborowie? Na same wnętrza pałacu warto przeznaczyć około 1 godzinę, natomiast jeśli chcesz zwiedzić dodatkowe atrakcje w Nieborowie i obejść francuskie ogrody to trzeba zarezerwować sobie około 2 godz.

Bilet wstępu na teren ogrodu oraz do wnętrz pałacu w Nieborowie ze zwiedzaniem I i II piętra oraz Manufaktury Majoliki to koszt 46 zł/os za bilet normalny i 36 zł/os za bilet ulgowy. Każdy poniedziałek jest dniem bezpłatnego zwiedzania. Bilet wstępu tylko na teren ogrodów w Nieborowie to koszt 16 zł/os dla dorosłych i 10 zł/os dla dzieci. Po ogrodach można również spacerować z psem.

Romantyczny Park Arkadia Nieborów

Zaledwie 4,5 km od pałacu w Nieborowie możemy zobaczyć kolejną ciekawą i niezwykle piękną atrakcje województwa Łódzkiego, jaką jest romantyczny park Arkadia. Zdecydowanie nigdzie indziej w Polsce nie znajdziecie takiej perełki! Tuż przy wejściu na teren parku jest niewielki parking.

Park w Arkadii koło Nieborowa również należał do właścicieli pałacu, czyli Radziwiłłów. Został założony w 1778 roku przez Helenę Radziwiłłową, a jego budowa trwała ponad 20 lat. W przeciwieństwie do symetrycznych ogrodów w Nieborowie park Arkadia prezentuje styl angielski, czyli nieregularny, nieco wręcz chaotyczny. Spacerujemy tutaj wśród wód spiętrzonych stawów oraz nietypowych antycznych budowli.

Najważniejsza jest tutaj 240 letnia Świątynia Diany, wzorowana na rzymskim panteonie. W jej wnętrzu możemy zobaczyć kolekcję rzeźb, między innymi Głowa Niobe, Popiersie Rzymianki, czy grecko-rzymskie stele. Niezwykle malowniczo prezentują się również ruiny Akweduktu stylizowanego niczym rzymski wodociąg. To najchętniej fotografowany obiekt w parku, który jest też wizytówką w wielu przewodnikach.

Domek Gotycki to symboliczne mieszkanie rycerza. Helena Radziwiłłowa zebrała tutaj pamiątki po jej synu, który był napoleońskim generałem. Grota Sybilli to pierwszy budynek wybudowany w Arkadii, traktowana jest więc jako serce parku. To punkt rozważań nad istotą życia i śmierci. W parku Arkadia ciekawie prezentują się również Dom Murgrabiego oraz Łuk Kamienny. Na każdym kroku napotykamy dodatkowo na liczne rzeźby, posągi i dekoracje nadające temu miejscu iście baśniowego klimatu.

Park Arkadia – cennik, godziny otwarcia

Ogrody w parku Arkadia koło Nieborowa możemy zwiedzać przez cały rok. Na spacer i zwiedzanie parku warto zarezerwować sobie przynajmniej godzinę czasu. W sezonie letnim od kwietnia do września wejście jest możliwe w godzinach 10:00-18:00, natomiast od października do marca 10:00-16:00. Ile kosztuje bilet do Arkadii? 16 zł/os bilet normalny, 10 zł/os bilet ulgowy. Do parku możemy również wejść z psem, opłata za wstęp wynosi 5 zł.

Jeżeli chcecie się wybrać w niezapomnianą podróż i odkryć jedne z najpiękniejszych atrakcji Polski, to pałac w Nieborowie i park w Arkadii powinien być kolejnym punktem na pasjonujący wypad. Wnętrza pałacu są zachwycające, a otaczająca nas dookoła przyroda tworzy niezwykłe cuda. Zdecydowanie w takim klimacie można nieco odpocząć, a przy okazji poznać garść historycznych ciekawostek.

Plan wypadu do pałacu w Nieborowie i Arkadii

Dojazd: autostrada A2 zjazd węzłem Skierniewice, następnie droga nr 70 do Nieborowa

Parking: bezpłatny parking aleja Lipowa w Nieborowie

Bilety Wstępu:

  • Pałac w Nieborowie + ogrody – 46 zł/os bilet normalny, 36 zł/os bilet ulgowy
  • Park w Arkadii – 16 zł/os bilet normalny, 10 zł/os bilet ulgowy

Czas zwiedzania: zwiedzanie pałacu Nieborów i spacer po parku Arkadia 3 – 3,5 godz.

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

4.3 6 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments