Trasa rowerowa R10 Mierzei Wiślanej to świetny szlak, przemierzając go odkrywamy najciekawsze zakamarki wydmowego pasa Mierzei Wiślanej. Dodatkowo zaglądamy w urocze rybackie wsie jak Mikoszewo, Kąty Rybackie, czy Piaski oraz do popularnego kurortu, czyli Krynicy Morskiej. Na szlaku zobaczymy też wciąż dzikie i tajemnicze plaże Bałtyku.

Trasa rowerowa R10 to szlak, którym możemy objechać wybrzeże Bałtyku. Jednym z ciekawszych odcinków jest ścieżka rowerowa Mierzeja Wiślana, jaka biegnie od Mikoszewa do Pisków. Ten niezwykły szlak prowadzi nas przez najciekawsze atrakcje turystycznych miejscowości nad Zatoką Gdańską.

Możemy tu zwiedzić między innymi uroczy rezerwat przyrody Mewia Łacha, odwiedzić obóz w Sztutowie, zajrzeć do portu Kątów Rybackich, czy też wejść na latarnię morską. Przemierzamy świetne szutrowe ścieżki wśród pachnących sosnowych borów oraz nad brzegiem Bałtyku. Szlak rowerowy przez Mierzeję Wiślaną to pełna wrażeń i niespodzianek 52 km trasa, która dostarcza wielu widoków i świetnych atrakcji.

Trasa Rowerowa R10 Mierzei Wiślanej

Nasz wypad szlakiem rowerowym przez Mierzeję Wiślaną możemy rozpocząć w miejscowości Mikoszewo, czyli nieopodal sztucznego przekopu Wisły. Stąd do ostatniej osady Piaski na Mierzei Wiślanej mamy do przejechania 52 km. Ten dystans można pokonać w jeden dzień.

Jednak jeśli przy okazji chcesz zobaczyć najciekawsze atrakcje Mierzei Wiślanej, to ten dystans warto podzielić na dwa dni. Trasa jest głównie szutrowa, ale poruszamy się bez udziału dróg publicznych, więc śmiało można zapiąć do roweru chociażby dziecięcą przyczepkę.

Szlak rowerowy Mikoszewo – Jantar – Stegna – Sztutowo 15,5 km

Pierwszy odcinek szlaku rowerowego R10 Mierzeja Wiślana (europejskie oznaczenie EuroVelo 10) to trasa Mikoszewo – Jantar – Stegna – Sztutowo (15,5 km). Jedziemy tutaj cały czas leśną ścieżką wśród pachnących sosnowych borów. Każda z tych miejscowości to typowo turystyczna nadmorska wioska.


Jedną z pierwszych atrakcji jaką możemy zobaczyć w sąsiedztwie szlaku jest rezerwat przyrody Mewia Łacha, który rozciąga się po obu stronach przekopu Wisły. Do rezerwatu prowadzi ścieżka przyrodnicza.

Rezerwat Mewia Łacha – szlak, atrakcje Wyspy Sobieszewskiej

Co wyjątkowego zobaczymy w rezerwacie Mewia Łacha? Tysiące fruwających nad naszymi głowami ptaków, a wśród nich zagrożone gatunki, które właśnie tę plażę Bałtyku wybrały jako miejsce lęgowe. Co więcej, spotkamy tu również największą na wybrzeżu kolonię dzikich fok.

W Stegnie możemy dodatkowo zobaczyć wyjątkowy 350 letni ryglowy kościół ze zjawiskowymi malowidłami na stropie, Muzeum Bursztynu oraz małą tężnię solankową. 

Zdecydowanie jednak warto nieco zboczyć ze szlaku rowerowego Mierzei Wiślanej właśnie w Sztutowie. Tutaj mamy okazję zwiedzić obóz zagłady KL Stutthof. To niezwykłe i przejmujące miejsce opowiada o trudnych losach ponad 100 tys. więźniów Pomorza. Obóz w Sztutowie był najdłużej z działających niemieckich obozów śmierci. Wstęp na jego teren jest bezpłatny, a średni czas zwiedzania wynosi około 2 godzin.

Stutthof – zwiedzanie muzeum obozu zagłady w Sztutowie

Szlak rowerowy Mierzei Wiślanej Sztutowo – Kąty Rybackie 21 km

Kolejną miejscowością, jaką mijamy na trasie rowerowej R10 Mierzei Wiślanej są Kąty Rybackie. Ze Sztutowa mamy tutaj 5,5 km do przejechania. W Kątach Rybackich również warto zatrzymać się na chwilę by zobaczyć niewielki rybacki port oraz ciekawe Muzeum Zalewu Wiślanego.

W Muzeum Zalewu Wiślanego możemy odbyć podróż w czasie i zobaczyć między innymi, jak na przestrzeni wieków zmieniały się rybackie łodzie, czy też techniki połowów. Na zwiedzanie muzeum warto poświęcić około 40 minut. Bilet wstępu dla osoby dorosłej to koszt 15 zł/os, a dla dzieci 10 zł/os. Kąty Rybackie są pierwszą miejscowością, jaką z jednej strony oblewają wody Zalewu Wiślanego, a z drugiej Bałtyku.

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną Kąty Rybackie – Przekop Mierzei Wiślanej 27,5 km

Z centrum miejscowości Kąty Rybackie wracamy na szlak rowerowy R10 Mierzei Wiślanej. Po przejechaniu 6,5 km leśnej szutrowej drogi docieramy do przekopu Mierzei Wiślanej. To potężna inwestycja o jakiej z pewnością każdy słyszał.

Co więcej, sam przekop cieszy się również sporym zainteresowaniem turystów, gdyż mamy tu dwa punkty widokowe, z których możemy zobaczyć proces śluzowania statków. Przekop Mierzei Wiślanej połączył wody morza bałtyckiego z Zalewem Wiślanym.

Park Krajobrazowy Mierzei Wiślanej – Krynica Morska 37 km

Odcinek szlaku rowerowego R10 Mierzei Wiślanej od przekopu przez Przebrno do Krynicy Morskiej liczy 9,5 km i jest najbardziej widokowy na całej mierzei. Tutaj wyjeżdżamy z sosnowego lasu i sporą część trasy jedziemy brzegiem wydmowej skarpy w sąsiedztwie złocistej plaży Bałtyku. Mamy tu również kilka bezpośrednich zejść na plaże, które są wyjątkowo puste, spokojne i piękne.

Krynica Morska to jedyne miasto na Mierzei Wiślanej. Bliżej centrum szlak rowerowy zmienia się z szutrowej ścieżki w miejski deptak. W Krynicy Morskiej warto zobaczyć port rybacki na plaży przy wejściu nr 30 i ławeczkę zakochanych.

Obowiązkowym punktem jest również latarnia morska, z której mamy świetną panoramę na Zalew Wiślany i ciągnący się po horyzont zielony pas mierzei. Trzeba też podjechać na molo w Krynicy Morskiej z mariną nad zalewem. Bez problemu dopatrzymy się stąd katedry we Fromborku. O wszystkich atrakcjach Krynicy Morskiej dowiesz się ze wpisu poniżej.

Krynica Morska – 10 najciekawszych atrakcji, co warto zobaczyć?

Krynica Morska – Piaski 52 km

Ostatni 15 km odcinek szlaku rowerowego Mierzei Wiślanej to trasa z Krynicy Morskiej w kierunku osady Piaski, czyli na kraniec Polski, aż do granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Po drodze również warto nieco zboczyć, żeby odkryć przyrodnicze ciekawostki mierzei. Wielbłądzi Garb to najwyższe wzniesienie Mierzei Wiślanej, które liczy 49 m n.p.m. Na szczycie wydmy jest niewielka drewniana wieża widokowa. 

Nieco dalej możemy odwiedzić jeszcze lepszy punkt widokowy na Górze Pirat. Tutaj zalesioną wydmą biegnie ciekawa ścieżka przyrodnicza, a na jej końcu jest duża platforma ornitologiczna. Roztacza się z niej zjawiskowa panorama na Zalew Wiślany z Fromborkiem oraz na morze Bałtyckie. 

Ostatnią osadą na mierzei są Piaski, które formalnie są częścią Krynicy Morskiej. Działa tutaj kilka knajpek i pensjonatów, choć tuż obok jest już strefa przygraniczna. Ścieżką rowerową dojedziemy do wejścia na plażę nr 1. Dalej wstępu pilnuje już straż graniczna oraz druciane ogrodzenie, jakie wchodzi głęboko w morze. Plaże na krańcach mierzei są wyjątkowo dzikie, puste i piękne.

Pola namiotowe i kempingi na Mierzei Wiślanej

Jeśli chcesz przejechać całą trasę rowerową R10 Mierzei Wiślanej, a przy okazji zobaczyć jej najciekawsze atrakcje, to z pewnością nie wyrobisz się w jeden dzień. Warto zatem spędzić noc w przyjemnych okolicznościach przyrody. Z najlepszych pól namiotowych i kempingów możemy śmiało polecić pole namiotowe nr 179 w Krynicy Morskiej. Dobrym miejscem dla rowerzystów, choć dość dzikim jest również parking przy wejściu na plażę nr 14.

Trasa rowerowa R10 Mierzei Wiślanej to szlak, jaki powinien pokonać każdy wielbiciel dwóch kółek. Świetne szutrowe ścieżki, widokowe miejsca i moc atrakcji w nadbałtyckich miejscowościach zdecydowanie uatrakcyjniają nam drogę. Choć Mierzeja Wiślana kończy się granicą państwa, to jednak wcale nie musimy wracać tą samą drogą. Wystarczy, że w Krynicy Morskiej wsiądziemy na prom do Fromborka, wtedy możemy wyruszyć dodatkowo w kilkudniową podróż po Żuławach Wiślanych lub szlakiem Green Velo.

Plan wypadu trasą rowerową Mierzei Wiślanej

Dojazd: Mikoszewo – Stegna – Kąty Rybackie – Krynica Morska – Piaski

Bilety wstępów:

  • Obóz w Sztutowie – wstęp bezpłatny
  • Latarnia w Krynicy Morskiej – 9 zł/os bilet normalny, 7 zł/os bilet ulgowy
  • Rejs katamaranem po Zalewie Wiślanym (45 min.) – 30 zł/os bilet normalny, 25 zł/os bilet ulgowy

Czas przejazdu szlaku Mierzei Wiślanej: 1 – 2 dni

Dystans: 52 km, poziom trudności – trasa łatwa, dostępna również dla rodzin z dziećmi

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 8 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments