Nasz autorski przewodnikNasz autorski przewodnik
Profil Instagram
Profil Facebook
Kanał Youtube

Krynica Morska leży na Mierzei Wiślanej, którą z jednej strony otaczają złociste plaże Bałtyku, a z drugiej turkusowe wody Zalewu Wiślanego. To niezwykłe miasteczko jest świetnym kierunkiem zarówno dla poszukiwaczy dzikich plaż, miłośników rowerowych wypadów, jak i wielbicieli słodkiego lenistwa.

Mierzeja Wiślana to piaszczysty wał, który rozdziela wody Zalewu Wiślanego i morza Bałtyckiego. Ten 56 km odcinek mierzei dzielimy z Federacją Rosyjską. Po Polskiej stronie mamy 30 km niezwykłego skrawka lądu, który przepełniają ciekawe atrakcje. Właśnie w tak wyjątkowym otoczeniu leży niewielkie miasto, jakim jest Krynica Morska.

Popularny letni kurort przyciąga turystów wyjątkowo czystym powietrzem, które przesiąknięte jest jodem. Dodatkowo miasto leży w otoczeniu Parku Krajobrazowego Mierzei Wiślanej, a więc znajdziemy tu wiele przyrodniczych ciekawostek i świetnych szlaków rowerowych oraz pieszych. Niezwykłe dzikie plaże na obrzeżach Krynicy Morskiej są idealnym miejscem do wypoczynku, który przerywa jedynie szum fal i słodki zapach sosen.

Natomiast centrum Krynicy Morskiej tętni życiem do późnego wieczora, deptaki wypełniają małe sklepiki, restauracje i muzyka. Zobaczymy tu również jedyną w Polsce ulicę Teleexpresu, czy pomnik dzików.

1. Latarnia Morska w Krynicy Morskiej

Zdecydowanie jedną z ciekawszych atrakcji Krynicy Morskiej jest latarnia morska, która stanęła w 1951 roku na wydmowym wzgórzu 29 m n.p.m. Jej charakterystyczna czerwona barwa zdecydowanie wyróżnia ją z otoczenia. To jedna z 17 wież nawigacyjnych, jakie możemy zobaczyć na polskim wybrzeżu.

Latarnia liczy 26,5 m wysokości, a z jej tarasu widokowego rozpościera się zachwycająca panorama na Zalew Wiślany, miasto oraz ciągnące się po horyzont morze. Co ciekawe, światło latarni dociera na odległość 35 km i wciąż jest pod opieką latarnika.

Jednak żeby dotrzeć na szczyt latarni musimy pokonać 84 wąskie schodki, a ostatni odcinek to metalowa drabinka, dlatego dzieci poniżej 4 roku życia nie mogą zwiedzać latarni!

Jak dojechać do latarni w Krynicy Morskiej? Latarnia znajduje się przy ulicy Żołnierzy, a dotrzeć do niej możemy piechotą z centrum (około 1 km), lub podjechać samochodem. Płatny parking jest tuż przy latarni.

Latarnię w Krynicy Morskiej możemy zwiedzać jedynie w sezonie letnim od maja do września. Godziny otwarcia to maj, czerwiec, wrzesień 10:00-14:00, 15:00-18:00. Natomiast w miesiącach wakacyjnych, czyli lipiec-sierpień w godzinach 9:00-19:00. Ile zapłacimy za wstęp na latarnie? Cena biletu normalnego to 9 zł/os, a ulgowego 7 zł/os.

2. Port w Krynicy Morskiej

Miejscem, które tętni życiem zarówno w dzień, jak i w nocy jest port w Krynicy Morskiej. Położony jest on od strony Zalewu Wiślanego i składa się z dwóch części, portu rybackiego oraz pasażerskiego. W sezonie letnim ta gwarna marina ściąga dziesiątki jachtów, żaglówek i motorówek.

Jedną z atrakcji Krynicy Morskiej są przejażdżki szybkimi motorówkami, które dostarczają sporej adrenaliny. Natomiast bardziej stonowani turyści, czy rodziny z dziećmi mogą się wygrać na przyjemny rejs katamaranem po Zalewie Wiślanym, który trwa 45 minut. Latem statki pływają co godzinę od 10:00 do zachodu słońca. Koszt takiego rejsu dla osoby dorosłej to 30 zł/os, a dla dzieci 25 zł/os.

3. Krynica Morska – deptak i molo

Dość niepozorne jest molo w Krynicy Morskiej, które jakby stopiło się z portem. Żeby do niego dojść musimy kierować się deptakiem od ulicy Gdańskiej. Znajdziesz tu również punkt informacji turystycznej oraz pomnik dzików, które są szczególnie oblegane przez dzieciaki.

Molo jest betonowe i cumują przy nim statki pasażerskie. Z drugiej strony portu możemy przejść przez marinę wypełnioną pięknymi jachtami i również dotrzemy do świetnego widokowego punktu. Ustawione są tutaj ławeczki, więc warto przysiąść na chwilę i poobserwować sunące po zatoce statki.

Co jeszcze warto zobaczyć w centrum Krynicy Morskiej? W sąsiedztwie mola mamy Lunapark, czyli wesołe miasteczko. Natomiast szczególnie w deszczowe dni można się wybrać na zwiedzanie Muzeum Przyrodniczo-Myśliwskiego, a w nim ponad 300 okazów różnych gatunków zwierząt.

4. Najpiękniejsze plaże w Krynicy Morskiej

Krynica Morska to słynne i popularne letnisko, jej plaże ciągną się wzdłuż wybrzeża Bałtyku na odcinku ponad 20 km. Z pewnością na Mierzei Wiślanej każdy znajdzie swój ulubiony skrawek plaży. Przy wejściu nr 31 zobaczymy plaże z portem rybackim. Właśnie tutaj niewielkie kutry parkują na złocistym piasku. Nieopodal zejścia na plażę jest ławeczka zakochanych w kształcie serca.

Rodzinom z dziećmi polecamy strzeżone kąpielisko przy wejściu na plażę nr 26. Tu znajdziecie też najwięcej atrakcji dla dzieci na samej plaży oraz przy deptaku. Najbardziej dzikie i zaciszne plaże Krynicy Morskiej znajdziemy jadąc w kierunku osady Piaski. Przy wejściu nr 11 jest również plaża dla naturystów.

5. Rejs do Fromborka

Kolejną wodną atrakcją Krynicy Morskiej są rejsy do Fromborka, czyli miasta, które leży po drugiej stronie Zalewu Wiślanego. Dotrzemy tam statkiem w 1,5 godz. i możemy również zabrać ze sobą rower. Za bilet w obie strony zapłacimy 50 zł/os, bilet ulgowy kosztuje 40 zł/os. 

Statek z Krynicy Morskiej odpływa o 9:30, a we Fromborku jest na 11:00. Rejs powrotny z Fromborka rusza o godzinie 15:10. Na miejscu jest 4 h postoju, więc można zobaczyć najciekawsze atrakcje Fromborka, czyli miasta Mikołaja Kopernika. Warto tu zwiedzić Wzgórze Katedralne z planetarium i Muzeum Kopernika.

6. Wielbłądzi Garb

Zaledwie 2 km od centrum Krynicy Morskiej możemy zdobyć najwyższe wzniesienie na Mierzei Wiślanej, czyli Wielbłądzi Garb. Wzgórze liczy 49 m n.p.m., a dotrzeć do niego możemy na kilka sposobów, szlakiem rowerowym, pieszo żółtym szlakiem z centrum Krynicy Morskiej (2,2 km), lub samochodem. Przy wejściu na wydmę jest bezpłatny parking.

Ostatni odcinek szlaku to kilkuminutowa wspinaczka drewnianymi schodami na Wielbłądzi Garb. Przy wejściu na trasę jest tablica informacyjna, zobaczymy na niej pocztówkowe zdjęcie sprzed ponad 100 lat, niezalesionej wydmy z dwoma garbami.

Dziś całą wydmę porasta sosnowy las, a na jej szczycie ustawiona jest niewielka drewniana platforma widokowa. Zobaczymy stąd panoramę Zalewu Wiślanego oraz morza Bałtyckiego, którą nieco przysłaniają jednak wierzchołki drzew.

7. Ścieżki rowerowe Krynicy Morskiej

Świetnym sposobem na poznanie wszystkich atrakcji Krynicy Morskiej jest przejażdżka rowerem. Jeśli nie masz swojego roweru to możesz go wypożyczyć aż w kilku miejscach. Warto mieć na uwadze, że choć Krynica Morska leży przecież nad Bałtykiem, to jednak miasto ma sporo pagórków, które trzeba pokonać. 

Najpiękniejsza trasa rowerowa to szutrowa ścieżka rowerowa R10 Mierzeja Wiślana, która biegnie samym brzegiem morza. Z Krynicy Morskiej warto wybrać się na rowerową przejażdżkę w kierunku granicy z Federacją Rosyjską, czyli do osady Piaski. Trasa liczy niecałe 15 km  w jedną stronę. Po drodze możemy zwiedzić Wielbłądzi Garb i Górę Pirata.

Trasa Rowerowa R10 Mierzei Wiślanej Mikoszewo – Piaski

Z Krynicy Morskiej możemy się wybrać też na rowerową przejażdżkę do przekopu Mierzei Wiślanej. Tu również trasa jest szutrowa, a do pokonania jest 12 km w jedną stronę. Na krótsze rodzinne wypady rowerowe polecamy szlak wzdłuż brzegu Zalewu Wiślanego. Tutaj mamy do przejechania 3 km odcinek asfaltowej ścieżki rowerowej.

8. Góra Pirat na Mierzei Wiślanej

6 km od centrum Krynicy Morskiej możemy zwiedzić kolejną ciekawą wydmę ze świetnym punktem widokowym. Parking jest przy głównej drodze w sąsiedztwie osady letniskowych domków. Stąd idziemy pieszo wyznaczoną ścieżką przyrodniczą. Na szlaku ustawione są edukacyjne tablice.

Góra Pirat jest świetnym miejscem do obserwacji milionów migrujących ptaków, które wiosną i jesienią tłumnie przelatują tędy tuż ponad naszymi głowami. Ścieżka ma długość 500 m, a na jej końcu ustawiona jest drewniana platforma widokowa. Z jej tarasu bez problemu możemy dostrzec chociażby wieżę katedry we Fromborku.

9. Piaski – osada na końcu świata

Ostatnią osadą Mierzei Wiślanej do jakiej możemy dotrzeć są Piaski, które formalnie są częścią miasta, choć od centrum Krynicy Morskiej są oddalone o 12 km. Możemy tu dotrzeć szlakiem rowerowym lub główną, asfaltową drogą.

Piaski mogą pochwalić się zjawiskowymi i wciąż dzikimi plażami. Zazwyczaj nie dociera tu zbyt wielu turystów, a więc możemy cieszyć się Bałtykiem na wyłączność. Zdecydowanie jest to najlepsze miejsce do oglądania zachodów słońca.

10. Granica z Rosją na Mierzei Wiślanej

Jadąc wzdłuż Mierzei Wiślanej docieramy do granicy państwa. Nie dojedziemy tu samochodem, a jedynie szlakiem rowerowym lub pieszo. Na końcu ścieżki rowerowej jest szlaban oraz ogrodzenie, które często jest pilnowane przez straż graniczną.

Zaledwie kilkaset metrów dalej jest już Obwód Kaliningradzki. Na jego teren nie możemy wejść, a druciane ogrodzenie wchodzi daleko w głąb morza. Warto się jednak przespacerować na zaciszną plażę wejściem nr 1.

Oblana z jednej strony przez wzburzone fale Bałtyku, a z drugiej otulona spokojnymi wodami Zalewu Wiślanego Krynica Morska to miasto, które naprawdę zaskakuje. Znajdziemy tutaj zarówno typowe atrakcje nadmorskiego kurortu z gwarnym deptakiem, wesołym miasteczkiem, czy mnóstwem knajp.

Jednak zaledwie kilka kilometrów od centrum możemy zatopić się w dzikiej przyrodzie pustych plaż i szumu morza, nie brakuje tu również świetnych tras rowerowych, genialnych ścieżek przyrodniczych i zjawiskowych punktów widokowych. Jeśli zastanawiasz się, czy warto jechać na wakacje do Krynicy Morskiej to śmiało możemy stwierdzić, że świetny kierunek, w którym każdy znajdzie coś dla siebie.

Plan wypadu do Krynicy Morskiej

Dojazd: droga nr 501 Gdańsk – Krynica Morska

Parking: płatne parkingi przy ulicy Gdańskiej

Bilety wstępów:

  • Latarnia w Krynicy Morskiej – 9 zł/os bilet normalny, 7 zł/os bilet ulgowy
  • Rejs katamaranem po Zalewie Wiślanym (45 min.) – 30 zł/os bilet normalny, 25 zł/os bilet ulgowy
  • Rejs do Fromborka (w dwie strony) – 50 zł/os bilet normalny, 40 zł/os bilet ulgowy

Czas przejścia szlaku Wielbłądzi Garb: 1 godz.

Dystans: 2,2 km poziom trudności – trasa łatwa

5 9 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments