W miejscu, gdzie królowa polskich rzek spokojnie i leniwie wpada do szumiącego Bałtyku, mamy okazję zobaczyć niezwykły rezerwat Mewia Łacha. Po obu stronach sztucznego przekopu Wisły tłumnie gniazdują miliony ptaków oraz stada fok. Stąpając po złocistej plaży czujemy tutaj niezwykłą moc natury, wciąż dzikiej i pięknej.

Przekop Wisły to sztucznie wykopany kanał, jaki dzieli rezerwat Mewia Łacha na dwie części. Jego zachodni skrawek znalazł się na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku, a znacznie większa wschodnia część w Mikoszewie, czyli w gminie Stegna. Rezerwat chroni głównie miejsca lęgowe ptaków, które właśnie tutaj wysiadują swoje jaja.

Jednak również i foki bałtyckie czują się w tym miejscu bardzo bezpiecznie, a w słoneczne dni uwielbiają się wylegiwać na małych wysepkach. Dzięki specjalnie wytyczonej ścieżce przyrodniczej możemy wejść do tego dzikiego i pasjonującego świata zwierząt, a z wieży widokowej dodatkowo podglądać ich życie.

Rezerwat Mewia Łacha – dojazd, parking

Jak dotrzeć do rezerwatu Mewia Łacha? Mamy tak naprawdę dwie możliwości. Jako, że rezerwat jest podzielony przez przekop Wisły, to możemy zwiedzić zarówno jego wschodnią, jak i zachodnią stronę. Dużo mniejsza, choć ciekawsza jest część rezerwatu na Wyspie Sobieszewskiej. Żeby do niej dotrzeć wystarczy kierować się na ulicę Świbnieńską, gdzie znajdziemy również przyrożny darmowy parking

Na mapie zaznaczyliśmy najciekawsze atrakcje rezerwatu Mewia Łacha, darmowy parking oraz polecane firmy, organizujące rejsy motorówką, na których możemy zobaczyć rezerwat od strony morza.

Po rezerwacie Mewia Łacha nie wolno spacerować z psem!


Natomiast jeśli wybierasz się na większą część rezerwatu Mewia Łacha, to musisz kierować się do Mikoszewa, które leży po wschodniej stronie przekopu Wisły. Z Gdańska dostaniesz się tam płatnym promem. Samochód możesz zaparkować tuż przy przeprawie promowej, albo w centrum miejscowości.

Szlak na Mewią Łachę z Wyspy Sobieszewskiej

Zdecydowanie najciekawsza trasa na Mewia Łachę to ścieżka przyrodnicza na Wyspie Sobieszewskiej. Trasa w pętelce liczy 6,5 km, a na jej przejście potrzebujemy około 2,5 godziny.

Na Mewią Łachę ruszamy z ulicy Świbnieńskiej w Gdańsku. Idziemy w kierunku przekopu Wisły, a dalej jego brzegiem. Najpierw do pokonania mamy 2,5 km do niewielkiej drewnianej wieży nad jeziorkiem. To punkt obserwacyjny siedliska czapli.

Tutaj już wkraczamy na teren rezerwatu przyrody Mewia Łacha, a po kolejnych 800 metrach docieramy do kolejnej, tym razem metalowej wieży widokowej. To genialne miejsce, z którego możemy podziwiać zarówno złociste i puste plaże Bałtyku, jak i krążące nad naszymi głowami potężne stada ptasich rodzin.

Warto zabrać ze sobą lornetkę. Dodatkowo na wieży są tablice, z których wyczytamy między innymi jakie gatunki ptaków można tu najczęściej spotkać. Z wieży polecamy przespacerować się uroczą plażą do wejścia nr 2. Stąd do parkingu wracamy już leśną ścieżką, przez pachnący bór sosnowy. Droga powrotną liczy 3,5 km, a więc pokonamy ją w około 1 godzinę.

Czy do rezerwatu można dojechać rowerem? Sami próbowaliśmy w ten sposób nieco skrócić trasę, jednak rowerem przejedziemy jedynie połowę leśnego szlaku. Później idziemy po piasku, albo brzegiem plaży, więc rower zamiast pomóc może okazać się uciążliwym balastem. Zdecydowanie lepiej zaplanować sobie dłuższy, spokojny spacer.

Rezerwat Mewia Łacha

Mewia Łacha to rezerwat, który zajmuje obszar 150 ha, z czego na Wyspie Sobieszewskiej jest zaledwie 19 ha. Od 1991 roku chroni ujście Wisły i sąsiednie łachy piasku, które są ulubionym miejscem lęgowym ptaków.

Jakie wyjątkowe okazy możemy tutaj zaobserwować? W sumie gniazduje tutaj aż 120 gatunków ptaków, między innymi biegusy zmienne, rybitwy czubate (jedyna w Polsce kolonia) i dziesiątki tysięcy mew, szczególnie mewy białej, która również ma tutaj swoje największe skupisko.

Oprócz ptaków, często spotkać tu możemy foki bałtyckie, które w tym miejscu stworzyły największą na polskim wybrzeżu kolonie dzikich fok. Zdecydowanie rezerwat Mewia Łacha jest wyjątkowo cennym przyrodniczo miejscem, jakie warto chronić.

Mewia Łacha Mikoszewo

Po drugiej stronie Przekopu Wisły, czyli w miejscowości Mikoszewo, znajduje się większa część rezerwatu Mewia Łacha. Z Wyspy Sobieszewskiej do Mikoszewa dostaniemy się promem, który przewozi zarówno rowerzystów jak i samochody. Ile zapłacimy za prom? 20 zł za samochód osobowy i 5 zł za rower. Prom kursuje w sezonie co 30 minut.

Z Mikoszewa na Mewią Łachę najlepiej kierować się od ulicy Bursztynowej. Stąd idziemy sosnowym borem przez 2 km, aż w końcu docieramy do plaży, wejście 90. Dalej możemy ruszyć jej brzegiem do rezerwatu. Wzdłuż przekopu Wisły ciągnie się dodatkowo betonowa grobla, którą możemy wrócić do Mikoszewa.

Często się zdarza, że turyści zapuszczają się groblą w głąb morza i idą po niej do kolejnej łachy. Choć jest to zakazane! Pamiętaj, że to dom ptaków, a my jesteśmy intruzami wkraczającymi na ich teren. Poza tym, spacer groblą jest niebezpieczny, a podmuch wiatru, czy większej fali może źle się dla nas skończyć. Dlatego zarówno ze względów widokowych, jak i przyrodniczych polecamy część Mewiej Łachy na Wyspie Sobieszewskiej.

Rejs na foki z Sobieszewa i Mikoszewa

Niezwykle ciekawym przeżyciem jest przejażdżka motorówką na krańce rezerwatu. Możemy wtedy z bliższa podglądać wylegujące się w słońcu foki. Rejs trwa około 40 minut, a wypływamy na niego z przystani w Mikoszewie, lub na Wyspie Sobieszewskiej, obie są tuż obok promu.

Wyruszamy zawsze z kapitanem, obowiązkowo wyposażeni w kapok. Oprócz samego podziwiania dzikich zwierząt mamy okazję zażyć też nieco adrenaliny, motorówka rozpędza się do prędkości 100 km/h. Ile zapłacimy za rejs na Mewia Łachę? Wycieczka to koszt 40 zł/os.

Rezerwat Mewia Łacha to zdecydowanie miejsce, jakie warto zobaczyć nad Zatoką Gdańska. Fruwające nad naszymi głowami stada ptaków, czy wylegujące się na piasku foki tworzą prawdziwą oazę, w której wciąż rządzi natura.

Plan wypadu do rezerwatu Mewia Łacha

Dojazd: Gdańsk – Wyspa Sobieszewska

Parking: bezpłatny parking przy ulicy Świbnieńskiej w Gdańsku

Bilety wstępów:

  • Wstęp na teren rezerwatu Mewia Łacha jest bezpłatny

Czas przejścia szlaku na Wyspie Sobieszewskiej: 2,5 godz.

Dystans: 6,5 km, poziom trudności – trasa łatwa

Dzięki, że dotarłeś/aś tutaj! Mamy nadzieję, że się podobało i że artykuł był dla Ciebie pomocny.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie jednego artykułu na bloga zajmuje nam średnio 3-6 godzin! To niełatwe zadanie, dlatego będzie nam miło jeśli docenisz ten trud i postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie inwestycją w rozwój bloga i motywacją do dalszych działań :)

5 3 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments