Gdańsk to bez wątpienia miasto morza. Jego nieodzownym elementem od zawsze był bursztyn, który świadczył o jego potędze i bogactwie. Dlatego też właśnie tutaj możemy zwiedzić niepowtarzalne Muzeum Bursztynu, poznać jego wielomilionową historię i zachwycić się cudami, jakie można z niego stworzyć.

W zabytkowym Wielkim Młynie na Starym Mieście mamy okazję zobaczyć jedno z najciekawszych muzeów Gdańska. To nowoczesne miejsce porywa nas w niezapomnianą podróż. Odkryjesz tutaj ponad 1000 bursztynowych eksponatów, od bajkowych bryłek, w których miliony lat temu zostały zatopione rośliny i zwierzęta, przez zjawiskowy bursztynowy las, aż do nowoczesnych zdobień i biżuterii. Muzeum Bursztynu w Gdańsku może pochwalić się jedną z największych kolekcji bursztynu na świecie, niepowtarzalnymi okazami oraz świetną multimedialną aranżacją.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku – najstarszy średniowieczny młyn Europy

Jeśli zastanawiasz się jakie muzea warto zwiedzić w Gdańsku, to na Twojej liście nie może zabraknąć nowoczesnego Muzeum Bursztynu. Od 2021 roku muzeum funkcjonuje w zjawiskowym miejscu, czyli we wnętrzu najstarszego wodnego młyna średniowiecznej Europy! Już sama lokalizacja robi wrażenie, gdyż Wielki Młyn znajduje się na Starym Mieście, czyli najstarszej dzielnicy Gdańska.

Młyn powstał około 1350 roku, a jego założycielem był zakon krzyżacki. Co ciekawe działał aż do końca II wojny światowej, a napędzały go wody kanału Raduni. Dziś w zabytkowym wnętrzu jednego z najstarszych zabytków Gdańska mamy okazję zobaczyć niezwykle nowoczesną i multimedialną wystawę Muzeum Bursztynu.

Bursztyn – co to takiego i jak powstaje?

Na pewno każdy z Was mógł kiedyś zobaczyć i zachwycić się “złotem Bałtyku”, czyli bursztynem. Jednak czym tak naprawdę jest bursztyn? To kopalna żywica drzew iglastych, zalana przez wody mórz. Jak się okazuje ten bardzo stary minerał występuje na wszystkich kontynentach świata, oprócz Antarktydy. Za najpiękniejszy i najcenniejszy uważa się właśnie bursztyn bałtycki, który wyróżnia zarówno piękny kolor, jak i lecznicze właściwości.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku – zwiedzanie

Muzeum Bursztynu rozlokowane jest na 3 poziomach wnętrza Wielkiego Młyna. Zwiedzanie rozpoczynamy od I piętra. Spacerujemy wraz z bursztynem od samych początków jego powstania, czyli cofamy się 40 mln lat do czasów, gdy powstał bursztyn bałtycki. Po kolei poznajemy etapy jego tworzenia.

Dowiemy się tutaj wielu ciekawostek, między innymi, że na całym świecie jest około 300 odmian żywicy. Zobaczymy też ogromną 68 kg bryłę bursztynu, a nawet największą inkluzję zatopionego w bursztynie pająka. Odkryjemy także jego właściwości lecznicze, historię bursztynowego szlaku handlowego oraz magiczne moce bursztynu jako talizmanu.

Na II piętrze muzeum Bursztynu w Gdańsku podziwiamy niezwykłe rzeczy stworzone ze “złota Bałtyku”. Arcydzieła mistrzów, jak 330 letnie bursztynowe szachy, sztućce, figurki świętych, sprzęty muzyczne, nowoczesna biżuteria czy też bursztynowa waza dla Stalina. Wyjątkowym eksponatem jest bursztynowy słowik, czyli główna nagroda muzycznego festiwalu w Sopocie. Zaskakuje nas tutaj jak wiele niepowtarzalnych rzeczy można stworzyć z bursztynu.

Niezwykłe eksponaty w Muzeum Bursztynu

Zdecydowanie najciekawsze w bursztynach są inkluzje zwierząt i roślin. Jaszczurki, gekon, czy ptasznik, dosłownie zatopiły się w żywicy, z której później powstał bursztyn. W muzeum zobaczymy jak pozyskuje się bursztyn, spotkamy poławiaczy, którzy kiedyś trudnili się jego wydobyciem i dowiemy się jak wygląda współczesna kopalnia bursztynu. Dodatkowo poznamy tajemniczą historię bursztynowej komnaty, która kiedyś zdobiła wnętrze pałacu w Petersburgu. Choć ślad po niej zaginął, to jednak wciąż krążą tajemnicze legendy o jej losach.

Ratusz w Gdańsku

Odwiedź również jeden z najbardziej charakterystycznych budynków Gdańska, czyli Ratusz Głównego Miasta. Jego największymi atrakcjami są między innymi najpiękniejsza neorenesansowa sala w Europie, najstarsze w Gdańsku drzwi oraz genialny punkt widokowy z wieży Ratusza.

Ratusz w Gdańsku – zwiedzanie atrakcji stolicy Trójmiasta

Godziny otwarcia, ceny biletów – praktyczne informacje

Muzeum Bursztynu w Gdańsku jest czynne codziennie oprócz wtorków w godzinach 10-18:00. Dniem bezpłatnego zwiedzania muzeum jest poniedziałek.

Ile zapłacimy za wstęp do Muzeum Bursztynu? Bilet normalny kosztuje 22 zł/os, natomiast ulgowy 15 zł/os. Muzeum dostosowane jest dla osób niepełnosprawnych, więc poruszanie się po nim na wózku inwalidzkim jest możliwe.

Ile trwa zwiedzanie? Na poznanie najciekawszych miejsc Muzeum Bursztynu w Gdańsku trzeba poświęcić około 2 godzin.

Muzeum Bursztynu w Gdańsku to zdecydowanie miejsce, które warto zobaczyć w Trójmieście. Zatopione w miodowej żywicy zwierzęta, cudowna biżuteria i zjawiskowe dzieła sztuki to tylko kilka powodów, dla których trzeba tutaj przyjść. Co więcej mamy niepowtarzalną okazję, żeby przemierzyć wnętrze najstarszego średniowiecznego młyna Europy oraz w nowoczesny sposób pokazać dzieciom kolejną świetną atrakcję Gdańska, przyjazną dla całych rodzin.

Plan wypadu do Muzeum Bursztynu w Gdańsku

Dojazd: Gdańsk ul. Rajska

Parking: płatny parking na ul. Targ Węglowy

Godziny otwarcia: poniedziałek 10:00-18:00, wtorek nieczynne, środa-niedziela 10:00-18:00 (dniem bezpłatnego zwiedzania jest poniedziałek)

Bilety Wstępu:

  • Muzeum Bursztynu w Gdańsku – 22 zł/os bilet normalny, 15 zł/os bilet ulgowy
5 4 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments