Nowoczesne centrum, które z zewnątrz niczym kadłub statku pokrywa rdza. Niezwykła historia Gdańska przepełniona bohaterską walką stoczniowców. Słynna na całym świecie brama nr 2 Stoczni Gdańskiej oraz górujący ponad wszystkim pomnik Poległych Stoczniowców. To wszystko mamy okazję zobaczyć w stolicy Trójmiasta. ECS to świetna atrakcja Gdańska, w której odbędziemy podróż po najważniejszych wydarzeniach na Pomorzu.

Zwiedzając najciekawsze atrakcje Gdańska nie możesz pominąć niezwykle intrygującego muzeum, jakim jest Europejskie Centrum Solidarności. Zdobędziesz tutaj ogrom wiedzy na temat początków powstania ruchu “Solidarności” oraz losów stoczni, która od zawsze była przecież symbolem Gdańska.

Muzeum jest bardzo nowoczesne i multimedialne, a więc w bardzo łatwy sposób poznamy losy PRL-owskiej Polski oraz zmiany, jakie zachodziły w Europie Wschodniej. Odkryjemy tu również dramatyczne wydarzenia z czasów strajku stoczniowców oraz najistotniejsze fakty z życia Polaków, którzy walczyli z reżimem komunistycznym. W ECS przedstawione są również idee i wartości świata, które dziś są dla nas tak oczywiste, a o które kiedyś trzeba było walczyć.

Co to jest ECS?

Europejskie Centrum Solidarności to nowoczesny budynek, który powstał w 2014 roku. Już sama jego lokalizacja jest nie przypadkowa. ECS stoi przy placu Solidarności, w sąsiedztwie pomnika Poległych Stoczniowców oraz słynnej bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej.

Głównym celem jego budowy było upamiętnienie wydarzeń, jakie rozegrały się w Gdańsku w czasach PRL-u. Ten potężny budynek z zewnątrz ma bardzo surowy wygląd. Niczym kadłub starego statku pokryty jest rdzą. Jednak jego wnętrze jest bardzo przestronne, wypełnione światłem, zielenią oraz wieloma atrakcjami dla turystów.


Europejskie Centrum Solidarności ma aż 5 pięter. Na jego dachu jest ogólnodostępny i darmowy taras widokowy, z którego mamy świetną panoramę na sąsiednią stocznię oraz cały Gdańsk. W środku mieści się elegancki hol z zimowym ogrodem, restauracja i biblioteka.

Jednak najciekawsze jest tutaj multimedialne muzeum poświęcone głównie historii “Solidarności”. Budynek ECS otwarto dla zwiedzających w symboliczny dzień, czyli w 34 rocznicę podpisania porozumień sierpniowych w stoczni gdańskiej.

Cześć, super że możemy Ci pomóc zaplanować swój wypad. W naszym artykule znajdziesz wiele inspiracji, porad, wskazówek, zdjęć i map.
Postaw mi kawę na buycoffee.to
A czy wiesz, że napisanie takiego artykułu zajmuje średnio aż 4-7 godzin! Dlatego super jeśli docenisz ten trud i w zamian za darmowy przewodnik postawisz nam skromne espresso, albo wypasioną latte. Ta symboliczna wpłata będzie motywacją do dalszych działań :)

 

Jak dojechać do Europejskiego Centrum Solidarności?

ECS Gdańsk leży w dzielnicy Młyniska, a dokładniej przy placu Solidarności. Tuż obok stoi słynna brama nr 2, która prowadziła na teren Stoczni Gdańskiej. Do muzeum dotrzemy zarówno tramwajem (przystanek Plac Solidarności), jak i miejskim autobusem (przystanek Europejskie Centrum Solidarności).

Z dworca PKP do ECS mamy zaledwie 10 minut piechotą. Jeśli wybierasz się tutaj swoim samochodem to możesz skorzystać z bezpłatnego parkingu podziemnego muzeum (za okazaniem biletu wstępu na wystawę do 4h parking jest darmowy). Przy wejściu do muzeum jest również parking dla autobusów turystycznych oraz stacja ładowania pojazdów elektrycznych.

Zwiedzanie ECS – ciekawe muzeum Gdańska

Naszą wizytę w muzeum Europejskie Centrum Solidarności rozpoczynamy na parterze budynku. Tutaj w przestronnym holu, jaki zdobi zimowy ogród kierujemy się do kas. Ile zapłacimy za zwiedzanie muzeum? Bilet wstępu do ECS – 30 zł/os dorośli oraz 25 zł/os dzieci.

Zdecydowanie polecamy zwiedzanie wystaw z audio przewodnikiem, który jest zresztą wliczony w cenę biletu. W dyspozytorni dostajemy urządzenie wraz ze słuchawkami. Ile czasu zwiedza się Europejskie Centrum Solidarności? Do wyboru mamy dwie wersje nagrań, czyli podstawową 1,5h oraz rozszerzoną dla dorosłych 2,5h (dostępna również w kilku wersjach językowych).

Godziny otwarcia Europejskiego Centrum Solidarności w sezonie letnim maj-wrzesień pon.-nd. 10:00-19:00, a w miesiącach październik-kwiecień pon.,śr.-nd. 10:00-17:00 (nieczynne we wtorek).

Wystawy w Europejskim Centrum Solidarności

Do zwiedzenia w muzeum jest aż 7 wystaw stałych. Poświęcone są tematyce powstania ruchu “Solidarności”, strajkom w Stoczni Gdańskiej oraz upadkowi komunizmu w Europie. Co ważne, każda z sal jest wyposażona w historyczne przedmioty oraz interaktywne projekcje. Dzięki temu z przyjemnością spędzamy tutaj czas i w łatwy sposób przyswajamy informacje. Zwiedzanie wystawy stałej ECS zaczynamy od I piętra i sali A “Narodziny Solidarności”. Tutaj naszą uwagę przykuwa tablica z 21 postulatami strajkujących stoczniowców

W sali B “Siła Bezsilnych” zobaczymy słynne zdjęcie zabitego podczas strajku w 1970 roku robotnika. Leżące na drzwiach ciało kolegi stoczniowcy nieśli z hołdem ulicami Gdyni. Na wystawie zobaczymy kurtkę przestrzelonego wtedy 20-letniego Ludwika Piernickiego, który stał się tragicznym symbolem strajków. Między innymi to było inspiracją do powstania utworu “Ballada o Janku Wiśniewskim”.

Sala C “Solidarność i Nadzieja” opowiada o pierwszej w krajach komunistycznych organizacji społecznej “Solidarność”, do której dołączyło ponad 10 mln Polaków. To wydarzenie miało miejsce na mocy Porozumień Sierpniowych 1980. W tym czasie literacką nagrodę nobla dostał Czesław Miłosz. Później po raz pierwszy w historii kinematografii Złota Palma trafiła w ręce Polaka, czyli Andrzeja Wajdy.

Sala G “Kultura pokojowych przemian” pokazuje trudną walkę o prawa człowieka na całym świecie. Wspomniane są tutaj wybitne osobowości, jak chociażby Matka Teresa, Mahatma Gandhi, czy Martin Luther King.

Co ciekawego zobaczymy w ECS?

Sala D “Wojna ze społeczeństwem” opowiada historię aresztowań, brutalnego stłumienia strajków oraz wprowadzenia stanu wojennego. Na środku sali leży rozjechana przez czołg główna brama Stoczni Gdańskiej. Sala E “Droga do demokracji” to walka z komunizmem, na wystawie zobaczymy symboliczny okrągły stół.

Ostatnia z sal F “Triumf wolności” pokazuje rozpad Związku Radzieckiego, a w konsekwencji utworzenie nowego ładu w Europie. Na dachu budynku ECS, czyli 25 m nad ziemią działa bezpłatny taras widokowy, na który wjedziemy windą. Roztacza się stąd piękna panorama Gdańska oraz stoczni.

Góra Gradowa i Centrum Hevelianum w Gdańsku

Niezwykłe eksperymenty, intrygujące łamigłówki i genialne widoki na Trójmiasto, tyle atrakcji czeka na nas w interaktywnym muzeum Hevelianum. To świetna atrakcja Gdańska dla całych rodzin. Co więcej, muzeum mieści się w budynkach dawnego fortu i dodatkowo serwuje świetną panoramę miasta.

Hevelianum Gdańsk – interaktywne muzeum w dawnym forcie

Pomnik Poległych Stoczniowców w Gdańsku

Na placu Solidarności, w sąsiedztwie ECS zobaczymy wyjątkowy symbol Gdańska, czyli pomnik trzech krzyży. Upamiętnia on zamordowanych w grudniu 1970 roku pracowników gdańskiej stoczni. Pomnik Poległych Stoczniowców stanął w symbolicznym miejscu, tuż obok bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej, przy której padły pierwsze 4 ofiary.

Dokładnie 10 lat później 16 grudnia 1980 roku odsłonięto monument, jaki został ufundowany głównie ze środków mieszkańców Trójmiasta. Pomnik składa się z 3 krzyży wysokich na 42 metry, które zdobią mosiężne kotwice. Na pomniku wyryty został między innymi fragment wiersza noblisty Czesława Miłosza pt. “Który Skrzywdziłeś”.

Brama nr 2 Stoczni Gdańskiej

Najsłynniejsze miejsce gdańskiej stoczni to brama nr 2, która do dziś pozostała na swoim miejscu. To właśnie tutaj rozpoczął się strajk stoczniowców w 1970 roku, niestety również tu padły pierwsze ofiary śmiertelne. Na tej samej bramie, choć 10 lat później, po kolejnym strajku w 1980 roku Lech Wałęsa ogłosił podpisanie Porozumień Sierpniowych. Natomiast w grudniu 1981 roku, po ogłoszeniu stanu wojennego, bramę rozjechał czołg wjeżdżający na teren stoczni.

Obecna brama, jaką możemy zwiedzać zachowała swój oryginalny kształt. Ozdobiona jest dekoracją tak jak podczas strajków w 1980 roku, czyli transparentem Solidarności, obrazem MB Częstochowskiej, zdjęciem JP II oraz flagą Polski. Wiszą na niej również flakony na kwiaty, które przynosili mieszkańcy Gdańska. Natomiast na budynku portierni wciąż wisi tablica z 21 postulatami strajkujących stoczniowców.

Europejskie Centrum Solidarności to nowoczesne miejsce na mapie Gdańska, które zdecydowanie warto odwiedzić. W interaktywnym muzeum możemy poznać losy oraz zaskakującą historię strajkujących robotników stoczni. ECS to również miejsce ze świetnym widokowym punktem na miasto oraz przestrzeń, w której poczujemy ducha Gdańska.

Plan wypadu do ECS Gdańsk

Dojazd: Gdańsk ul. Plac Solidarności 1

Parking: bezpłatny parking podziemny dla zwiedzających przy zakupie biletów wstępu (do 4 h)

Godziny otwarcia:

  • maj-wrzesień pon.-nd. 10:00-19:00
  • październik-kwiecień pon.,śr.-nd. 10:00-17:00 (nieczynne we wtorek)

Bilety Wstępu:

  • wystawy stałe Europejskie Centrum Solidarności – 30 zł/os bilet normalny, 25 zł/os bilet ulgowy (w cenę wliczony zestaw audioguide ze słuchawkami)

Czas zwiedzania: ścieżka podstawowa 1,5 godz., wersja dla dorosłych 2,5 – 3h

4.2 5 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments