Karkonosze w sercu noszę

Karkonosze to malownicze pasmo górskie, które oferuje nam wiele ciekawych atrakcji. Mamy tu piękne wodospady jak Kamieńczyka, Szklarki czy Dziki Wodospad. Są klimatyczne miejscowości górskie z Karpaczem i Szklarską Porębą na czele. Jak i świetne widokowe szlaki górskie na Śnieżne Kotły, Szrenicę oraz królową Karkonoszy, czyli Śnieżkę. Dodatkowo karkonoskie szlaki oprócz magicznych panoram, pięknych wschodów słońca ze skąpanymi we mgłach dolinami, są pełne zabytkowych schronisk jak Samotnia, Strzechę Akademicka czy Dom Śląski. Dziś zabieramy Was na aktywny wypad na Śnieżkę, oczywiście najciekawszym szlakiem.

Szlaki na Śnieżkę

Jaki szlak na Śnieżkę wybrać i która trasa jest najciekawsza? Na ten najwyższy szczyt Karkonoszy możemy dostać się aż z 4 stron, zarówno od polskiej jak i czeskiej strony. Co ciekawa, to właśnie Śnieżka jest najwyższym szczytem Czech. Pytanie, jaki szlak z Polski jest najciekawszy? Oczywiście najwygodniej ruszyć z Karpacza. To popularne górskie miasteczko, z którego rozpoczyna się aż kilka urozmaiconych szlaków na Śnieżkę. Oczywiście my zaproponujemy najciekawszy wariant trasy, a zatem też i nie najkrótszy.

Karpacz – Dziki Wodospad – Strzecha Akademicka – Samotnia – Śnieżka – Karpacz

Ten wariant trasy liczy w pętelce około 15 km, żeby przejść szlak potrzebujemy ponad 5 godzin 30 minut. To idealna trasa na wypad w piękny słoneczny dzień z niesamowitymi panoramami.

Dziki Wodospad w Karpaczu

Wycieczkę na Śnieżkę rozpoczynamy z Karpacza, jeśli jesteście samochodem, to wygodnie jest zaparkować na przykład na ulicy Olimpijskiej. Znajdziecie tu wiele przestronnych, płatnych parkingów. Do Karkonoskiego Parku Narodowego wchodzimy kierując się na żółty szlak. Już na samym początku mamy piękną atrakcję, czyli klimatyczny i szumiący Dziki Wodospad na rzece Łomnica. Wodospad nie jest naturalny ale został wybudowany jako zapora przeciwrumoszowa, powstała w 1915 roku. Ten wysoki kilkumetrowy próg skalny ma za zadanie zatrzymać pędzące po roztopach i silnych opadach deszczu wezbrany nurt Łomnicy, która zabiera ze sobą nieraz potężne skały i konary drzew. W dodatku ta zapora już wielokrotnie ochroniła mieszkańców przed niebezpiecznymi w skutkach powodziami. Dziś jest jedną z ciekawszych atrakcji Karpacza, a nad szumiącym melodyjnie wodospadem można dosłownie zatopić się w przyjemnym kontakcie z siłami natury.


Schronisko Strzecha Akademicka

Żółty szlak na Śnieżkę biegnie pomiędzy Dzikim Wodospadem a dolną stacją kolejki linowej Karpacz Ski Arena. Szlak biegnie tak zwanym starym torem saneczkowym. Teraz czeka nas już podejście, szerokim szlakiem, a nawet bardziej szutrową drogą. W otoczeniu pachnącego lasu i melodyjnie śpiewających ptaków szlak pnie się cały czas ostro pod górę, jednak już po około 1,5 godziny spaceru wychodzimy ponad granicę lasu na Polanę Złotówki. Tu widoki są już coraz ciekawsze, docieramy też do kultowego Schroniska PTTK Strzecha Akademicka.

Co ciekawe to drugie największe schronisko w polskich Karkonoszach. Znajduje się na wysokości 1258 m n.p.m. i uważane jest za jedno z najstarszych schronisk w Karkonoszach, w końcu przyjmuje w swoje progi turystów już od 1907 roku. Tuż przy schronisku na polanie jest wyciąg orczykowy i nartostrada “Złotówka”. Schronisko “Strzecha Akademicka” swoją nazwę zawdzięcza studentom krakowskich uczelni, którzy opiekowali się obiektem po II wojnie światowej. Co więcej, dziś schronisko posiada ponad 100 miejsc noclegowych, to z pewnością świetny punkt na klimatyczny nocleg w Karkonoszach.

Samotnia – najpiękniejszy zakątek w Karkonoszach

Spod Strzechy Akademickiej w zaledwie 10 minut, dotrzemy do najbardziej romantycznego miejsca w Karkonoszach. Co ciekawe, szlak ukryty jest pomiędzy gęstymi kosodrzewinami. W końcu jednak doprowadza nas do pięknego Kotła Małego Stawu. Tutaj potężne szczyty, tworzą wysoką 200 metrową, pionową ścianę, która otacza Mały Staw. Jego kolory są niesamowite, w dzień błyszczy tysiącami srebrzystych blików, a wieczorem przybiera mroczną granatową barwę. Jezioro ma niecałe 3 ha, a w najgłębszym miejscu sięga ponad 7 metrów głębokości.

To stąd wypływa nierzadko kłopotliwa rzeczka Łomnica, która wiosną zamienia się w porywistą rzekę, a latem jest przyjemnym górskim potokiem. Dawniej wody jeziora Małego Stawu słynęły z dużej ilości pstrągów. Jednak dziś tylko gdzieniegdzie możemy się jeszcze dopatrzeć wygrzewającego się na płyciźnie pstrąga potokowego. Co więcej, tuż nad brzegiem stawu stoi bardzo klimatyczne i uwielbiane przez turystów schronisko Samotnia. W swojej historii przechodziło wiele modernizacji i zmian właścicieli. Ostatnia rozbudowa nastąpiła w 1934 roku, a jej skutki możemy oglądać do dziś. Obecnie schronisko może pomieścić kilkudziesięciu noclegowiczów, nie łatwo tu zrobić rezerwację bo chętnych jest naprawdę dużo.

Schronisko Dom Śląski

Idąc żółtym szlakiem z Karpacza, pod schroniskiem Strzecha Akademicka, kierujemy się na niebieski szlak do spalonej strażnicy. Tutaj widoki są już nieziemskie, wychodzimy na grań karkonoskich szczytów. Szeroka brukowana droga prowadzi nas wprost na szczyt Śnieżki. Teraz czeka nas już tylko godzina coraz ciekawszego marszu. Jednak tuż przed wielkim stożkowym szczytem Śnieżki spotykamy kolejne schronisko o bardzo charakterystycznym żółtym kolorze, to Dom Śląski. Schronisko położone jest na krańcu polskiej granicy, na wysokości aż 1400 m n.p.m. To chyba najbardziej oblegane schronisko w Karkonoszach. W swoich progach przyjmuje gości od 1923 roku, dziś ma ponad 50 miejsc noclegowych.

Śnieżka – królowa Karkonoszy 1603 m n.p.m.

Podejście na Śnieżkę jest w sezonie jednokierunkowe, a to za sprawą dzikich tłumów i korków jakie się tu tworzą. Dlatego szczególnie warto wybrać się na Śnieżkę wczesnym rankiem, zanim ruszy wyciąg krzesełkowy z Karpacza na Kopę pod Śnieżką, po 9:00 rano robi się już tłoczno. Dalej spod Domu Śląskiego idziemy ostro pod górę zakosami czerwonego szlaku. Widoki są bajeczne, a żeby było też i bezpiecznie to szlak jest zabezpieczony barierkami i drabinkami. Na szlaku spotykamy również symboliczny krzyż upamiętniający czeskich ratowników, Jana Messnera i Stefana Spusta, którzy zimą 1975 roku zginęli podczas akcji ratunkowej.

Śnieżka – co na szczycie?

Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy oraz całych Czech, przez wierzchołek przechodzi granica państw. Najbardziej charakterystycznym budynkiem Śnieżki, jest oczywiście Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne, które swoim wyglądem przypomina trzy latające spodki UFO. Już ponad 150 lat temu na szczycie Śnieżki powstało pierwsze obserwatorium, było też i schronisko, jednak obiekty zburzono, a obecne słynne dyski na Śnieżce powstały dopiero w 1974 roku. Natomiast do 2015 w budynku można było skorzystać z restauracji, która obecnie jest już nieczynna. Na szczęście rusza remont dolnego spodka obserwatorium i turyści wkrótce znów będą mogli korzystać z restauracji.

Kaplica św. Wawrzyńca na Śnieżce

Najstarszym budynkiem na szczycie Śnieżki jest Kaplica św. Wawrzyńca, patrona przewodników Sudeckich. Jej budowę rozpoczęto w 1655 roku i trwała aż 26 lat. Kaplica ma kształt rotundy z kwadratowym przedsionkiem. Jednak by uratować kaplicę przed zniszczeniami wojennych zawieruch, zmieniono ją nawet na miejsce noclegowe dla turystów, tę funkcję pełniła przez około 40 lat. Kaplicy nie oszczędzały również trudne warunki pogodowe, uderzenia piorunów, a nawet wojskowe potyczki. Sam pomysł postawienia kaplicy na szczycie góry miał związek z dawnymi wierzeniami. Przez wieki trudne warunki w górach przypisywano duchom. To właśnie miejsca sakralne czyli kościoły i krzyże na szczytach gór miały być talizmanem, który chroni ludzi przed złem.

Kolejka linowa na Śnieżkę

Najkrótszy szlak jakim możemy wrócić ze szczytu Śnieżki, to 1,5 godzinny marsz do Karpacza. Jeśli jednak macie więcej czasu i sił to polecamy czerwony szlak przez Kocioł Łomniczki. Dodatkowo na tej trasie mijamy, bardzo sentymentalne miejsce, symboliczny cmentarz ofiar gór. Na kamieniach umieszczonych jest kilkadziesiąt tablic z nazwiskami ludzi, którzy tu zginęli bądź byli mocno związani z Karkonoszami. Jeżeli jednak nie macie energii na dalszą wędrówkę to w kilkanaście minut dotrzecie do Karpacza dzięki kolejce linowe “Zbyszek”. Wygodna 4 – osobowa kanapa w 8 minut dowiezie Was do miejsca rozpoczęcia wycieczki. Kolejka jest dość wysoko nad ziemią, dzięki czemu przez większość czasu można dalej oglądać piękne widoki. Jeśli macie ochotę, to tę trasę można również przejść w przeciwnym kierunku.

Karkonosze to jedno z piękniejszych pasm górskich Polski. Malownicze panoramy, kolorowe zachody słońca i mgliste wschody od lat przyciągają turystów. Śnieżka jest najbardziej popularnym szczytem Karkonoszy, nie tylko przez to że jest najwyższa, ale i najłatwiej dostępna. Jednak wielu turystów korzysta z kolejki linowej i skraca czas wejścia na szczyt, nawet do 40 minut. To świetna wiadomość dla osób z małymi dziećmi lub starszych turystów. Jeżeli jednak kochacie górskie wędrówki tak jak my, to nie omijajcie Samotni i Strzechy Akademickiej, które są perełkami Karkonoszy.

Plan Wypadu na Śnieżkę

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Parking: płatny parking w Karpaczu – 25 zł/ dzień

Bilety Wstępu:

  • Wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego – 8 zł/os bilet normalny, 4 zł/os bilet ulgowy
  • Wyjazd i zjazd wyciągiem na Kopę – w dwie strony 55 zł/os bilet normalny, 35 zł/os bilet ulgowy,
  • zjazd w jedną stronę 25 zł/os bilet normalny, 25 zł/os bilet ulgowy

Czas przejścia szlaku: 5 godz. 30 min.

Dystans: 15 km trasa w dwie strony, poziom trudności – średni

Koszt wypadu dla 2 osób: np. z Krakowa – 330 zł

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments