Czy wiesz gdzie Jagiełło przekraczał Wisłę w drodze na Grunwald?

Czerwińsk nad Wisłą to małe miasteczko położone nad brzegiem Wisły, które od lat było związane z wodą. Rzeka była między innymi źródłem utrzymania dla mieszkańców. W lokalnych stoczniach budowano łodzie wiślane, wydobywano żwir, poławiano ryby czy też spławiano towary. Jeszcze w latach 50 – tych można było zobaczyć nad brzegiem rzeki tradycyjne drewniane łodzie oraz suszące się sieci.


Czerwińsk nad Wisłą odegrał także bardzo ważną rolę w historii Polski. Tutaj w 1410 roku na przełomie czerwca i lipca, wybudowano most łyżwowy. W efekcie rycerstwo polskie przedostało się na drugi brzeg Wisły. 500 metrowy most powstał w zaledwie 8 godzin, co w tych czasach było cudem techniki. Dodatkowo w 48 godzin przeprawiono przez Wisłę 18 tys. jazdy, 4 tys. piechoty, 30 dział i 8 tys. wozów z zaopatrzeniem.

Czerwińsk nad Wisłą spełnił kluczową rolę w dziejach Polski, tym bardziej że decyzja o budowie mostu zapadła zaledwie pół roku wcześniej, było to wyzwanie dla cieśli i budowniczych. Budowa mostu musiała być utrzymana w tajemnicy więc elementy mostu były spławiane z Borów Kozienickich. Ostatecznie do budowy mostu zużyto 168 łodzi.

Klasztor w Czerwińsku nad Wisłą

Punktem godnym uwagi jest górujący na skarpie ponad miastem Klasztor Salezjanów i Sanktuarium Matki Boskiej Pocieszenia w Czerwińsku nad Wisłą, ta romańska świątynia pochodzi z XII w. W bogato zdobionym wnętrzu zobaczymy w głównym ołtarzu wizerunek Matki Boskiej Pocieszenia, Królowej Mazowsza. Natomiast z dziedzińca klasztoru można podziwiać piękną panoramę na dolinę Wisły.

Dziś Czerwińsk nad Wisłą stracił dawny blask i gwar. Jednak panująca tu cisza i spokój jest wyjątkowo potrzebna. Pozostały tu jedynie stare, klimatyczne chaty i malutki rynek. Mieszkańcy przenieśli centrum życia w głąb lądu, pozostawiając brzegi Wisły w spokoju. Nad Wisłą wciąż można przespacerować się małym, choć klimatycznym bulwarem. Dzięki ustawionym nad rzeką tablicą informacyjnym możemy poznać historię tego pięknego miejsca.


Czerwińsk zwiedzamy nieśpiesznie, wręcz bardzo slow, bo tutaj rytm wyznacza płynąca leniwie Wisła.

Plan wypadu do Czerwińska nad Wisłą

Dojazd: najwygodniej tu dotrzeć własnym samochodem

Czas Przejazdu: Kraków 4 godz. 40 min., Lublin 2 godz. 50 min., Gdańsk 3 godz. 30 min., Warszawa 1 godz.

Parking: ogólnodostępny, bezpłatny parking pod Sanktuarium albo na rynku w Czerwińsku

Bilety Wstępu: wstęp bezpłatny!

Czas zwiedzania: spacer po mieście i klasztorze 1 -1,5 godz.

Koszt wypadu dla 2 osób: np. z Krakowa – 160 zł

5 2 votes
Oceń naszą pracę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments